Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Akciové indexy: Páteční obchodování na Wall Street ve znamení bočního trendu a nízkých objemů

29.06.2009 | 11:57 0 Komentářů

Americké akcie v pátek spíše přešlapovaly na místě a po většinu obchodních hodin se pohybovaly v poměrně úzkém cenovém rozpětí. Nakonec indexy zakončily obchodování přibližně na podobných hodnotách, na kterých seanci zahájily (Dow Jones -0,40%, S&P 500 -0,20%, Nasdaq +0,47%). Zveřejněná makrodata sice pozitivně překvapila – index spotřebitelské důvěry (Michigan) vzrostl na 70,8 bodu (oček. 69 b.), osobní příjmy se dokonce zvýšily o 1,4% oproti očekávání ve výši 0,3%, reakce investorů však nebyla nijak výrazná a pokračování čtvrteční rally se tak nekonalo.

Celý minulý týden se na finančních trzích nesl v duchu zvýšené volatility. Důvodů k ní bylo hned několik – především pak zveřejnění celé řady důležitých makroekonomických dat v čele se středečním zveřejněním závěrů ze zasedání Fedu. Klíčová úroková sazba byla dle očekávání ponechána na úrovni 0,25%, z doprovodných komentářů je dále zřejmé, že centrální banka do konce roku neplánuje žádné zvyšování sazeb a zároveň zde není žádná zmínka o tom, že by FED uvažoval o rozšíření programu pro vykupování cenných papírů.  Nesmíme také zapomenout na vyhlášení hospodářských výsledků stavitelských firem, které bylo hnací silou čtvrteční rally na akciových indexech.

I přesto, že tento obchodní týden bude v USA kratší o páteční obchodování (Den nezávislosti je 4.7., volný den tedy připadne na 3.7.), rozhodně nebude chudý na vyhlášení celé řady důležitých makrodat. Pozornost obchodníků se bude soustředit jednak na zveřejnění zítřejšího údaje o vývoji spotřebitelské důvěry, středeční vyhlášení ISM za červen a zejména pak na čtvrteční výsledky z trhu práce – tj. non-farm payrolls (NFP), kde se očekává mírně horší číslo (375 tis.) oproti předchozím překvapivým 345 tis. Dnešní den je naopak na vyhlášení důležitých makrodat skoupý, takže se obchodníci budou soustředit spíše na korporátní výsledky.

Futures na hlavní americké akciové zatím setrvávají na stejných hodnotách, na kterých páteční obchodování zakončily (Dow Jones +0,02%, S&P -0,03%, Nasdaq +0,03%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.