Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Akciové indexy: Neutrální závěr na Wall Street po sérii snížených ratingů pro banky

18.06.2009 | 11:51 0 Komentářů

Americké akciové indexy zakončily včerejší obchodování smíšeně a po sérii propadů a nárůstů v průběhu dne uzavíraly seanci přibližně na stejných hodnotách, na kterých obchodování zahájily (Dow Jones -0,10%, S&P 500 -0,14%, Nasdaq +0,66%).

Investoři včera museli vstřebat další sérii negativních zpráv, zejména pak z korporátního sektoru. Ještě před otevřením trhů zveřejnila společnost FedEx své hospodářské výsledky, přičemž za poslední čtvrtletí sice vykázala ztrátu ve výši 876 mil. USD (tj. 2,82 USD/akcii), avšak revidovaný zisk ve výši 64 c./akcii předčil očekávání analytiků (51 c./akcii). Na druhou stranu ovšem společnost nepotěšila svým budoucím výhledem pro následující kvartál, který počítá se ziskem 30-45 c/akcii, analytici přitom odhadovali za stejné období zisk ve výši 70c. Obchodníci věnují výsledkům zasilatelských firem vždy velkou pozornost, neboť přinášejí velmi dobrý náhled na vývoj spotřebitelské poptávky. 

Dalším negativem byla snížení ratingu pro 22 bank ze strany agentury S&P, mimo jiné např. pro bankovní domy Wells Fargo, US Bancorp, KeyCorp a další. Jako hlavní důvody pro tento krok uvádí agentura zejména zvýšený regulatorní dohled (i s ohledem na plánová opatření ze strany americké administrativy) a zvýšenou volatilitu v bankovním sektoru minimálně do konce tohoto roku. Není tedy divu, že finanční sektor jako celek včera ztratil 1,4%.

Výraznější efekt na trhy naopak nemělo vyhlášení indexu spotřebitelských cen (CPI), který za květen vzrostl o 0,1% (oproti očekávaným +0,3%). I přes obrovskou monetární expanzi tak spotřebitelské ceny zatím nerostou a centrální banka tak zřejmě nezačne s pozvolným navyšováním úrokových sazeb, o čemž se v poslední době spekulovalo. FED dokonce zvažuje, že na svém následujícím zasedání (23-24. června) vydá prohlášení, které má spekulace ohledně navyšování sazeb ukončit.

Dnešní ekonomický kalendář je oproti předchozím dnům poměrně chudý. V 14:30 bude tradičně zveřejněn počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (očekáváno 610 tis.). Ve stejnou dobu se dozvíme také úroveň philadelphského Fed indexu, kde je očekáván nárůst na -17,86 bodů (oproti předchozím -22,6b.). Největší pozornost bude ale upřena na projev ministra financí Geithnera, který začne v 17:30 ve Sněmovně reprezentantů hovořit o plánované regulaci finančního systému.

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují na podobných hodnotách, na kterých včerejší obchodování uzavíraly (Dow Jones +0,05%, S&P 500 +0,08%, Nasdaq -0,22%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.