Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Akciové indexy: Mírný nárůst na Wall Street po sérii pozitivních makrodat

19.06.2009 | 12:20 0 Komentářů

Americké akcie včera po třech dnech poklesů mírně posílily, všechny hlavní akciové indexy zakončily obchodování v zelených číslech (Dow Jones +0,69%, S&P 500 +0,78%, Nasdaq +0,02% ). Hlavní důvody včerejšího růstu lze hledat ve vyhlášení pozitivních makrodat. Zatímco počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se přesně dle předpovědi analytiků zvýšil na 608 tis., celkový počet lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti klesl o 148 tis., což může být ovšem způsobeno tím, že pro řadu lidí již skončila doba, po kterou mohli podporu v nezaměstnanosti pobírat. 

Velmi pozitivně překvapil tak philadelphský Fed Index podnikatelské aktivity, který z předchozích -22,6b. skokově posílil na -2,2b, což výrazně předčilo očekávání analytiků, kteří predikovali hodnotu -17,6b. Zveřejněné číslo tak alespoň částečně kompenzovalo negativní údaj, který byl zveřejněn pro NY Fed Index v pondělí. I přes včerejší velmi dobrá makrodata se však žádná výraznější rally na akciových indexech nekonala, na investorech je stále patrná nervozita ohledně dalšího vývoje ekonomiky.

Alespoň částečně měl trhy povzbudit ministr financí Geithner, který včera v Kongresu hovořil o plánovaném legislativním zásahu týkajícího se regulace na finančních trzích. Plán se zatím setkává s poměrně ostrou kritikou, řada otazníků visí především nad včasnou schopností centrální banky při identifikaci systémových rizik. Geithnerův projev ovšem neměl na trhy významnější dopad, neboť byla v podstatě zopakována již známá fakta.

Pro dnešní den není očekáváno vyhlášení žádných významnějších makrodat. Je však třeba mít na paměti, že dojde k expiraci opčních kontraktů, což by mohlo na trhy přinést i přes absenci vyhlášení důležitých makrodat zvýšenou volatilitu.

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují v lehce pozitivním teritoriu (Dow Jones +0,37%, S&P 500 +0,27%, Nasdaq +0,19%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.