Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Akciové indexy: Klidný dojezd Wall Street

13.02.2009 | 10:29 0 Komentářů

Včerejšek připomínal na akciových trzích jízdu na divoké řece, která však na konci vyústila v klidné jezero. Po prvotním propadu trhů se indexy pohybovaly většinu dne v mínusu, kdy posledních pár hodin obchodování vyskočily o zhruba 3% a zavřely kolem nuly. (Dow -0,09%, Nasdaq 0,73%, SP 0,17%). Poslední, vzestupná, vlna byla reakcí na oznámení Bílého domu a jeho intencí pomoci lidem a rodinám s hypotékami, které nejsou schopni splácet a čeká je tak exekuce. To by však znamenalo obrovský nápor na vládní finance a zdroje pro tuto akci jsou zatím blíže neurčené.

Hlavním hybatelem trhu byl kromě této informace také strach z další vlny deleveraging hedgeových fondů, které ztratily letos velké množství svých vkladů a jsou na pokraji vyhynutí. Strašákem jsou i nadále banky a to, jak dopadne jejich konsolidace. Na nedůvěru v světové ekonomiky poukazuje i klesající ropa a rostoucí zlato. To se projevilo i ve dnešních zveřejněných výsledcích HDP některých zemí EU, jako například Německo, jehož HDP se propadlo o 2,1%, nejhorší za 19 let a Francie, která zažila nejhorší čtvrtrok za 34 let. Ekonomika tedy vypadá veliče bledě a její rekonvalescence je zatím v nedohlednu.

Dneškem začíná meeting G7 a z fundamentů bude zajímavější jen sentiment spotřebitelů zveřejňovaný University of Michigan. Zítřejší projev pana Geithnera bude rovněž důležitým dílkem do současného puzzle kapitálových trhů.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.