Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Akciové indexy: Další hřebíček do rakve

15.01.2009 | 11:05 0 Komentářů

Včerejší den byl na akciových trzích opět ve znamení červené, kdy se medvědi svezli na vlně negativismu vycházejícího především ze stavu bankovního sektoru vyspělého světa. Po mírně pozitivním začátku byla totiž většina indexů sražena právě na základě informací o Deutsche Bank, která zveřejnila špatné výsledky, Barclays, jež oznámila masivní propouštění a v neposlední řadě Bank of America. Úplně nejhůře vypadá zatím americká Citigroup (-23%, $4.53), která oznámila ztráty ve výši 6-10 miliard amerických dolarů. Poslední dvě jmenované banky navíc spolu s britskou HSBC čelí výzvě sehnat další kapitál na financování aktivit, jelikož dosavadní vládní balíčky nestačily. Obzvláště u Citi je další možnost balíčku hodně sporná a mluví se spíše o rozprodeji jednotlivých součástí firmy.

Trh nepodpořil vyjádřením ani šéf JPMorgan, který prohlásil, že krize se ještě letos zhorší, a že se očekávají především defaulty na trhu s kreditními a jinými spotřebitelskými úvěry. Podpořil i myšlenku, že nejhorší je teprve před námi a ekonomika by i po zbytek roku měla spíše klesat. Americké maloobchodní tržby, jeden z nejdůležitějších makroekonomických ukazatelů, jež se propadly 2,7%, jsou toho svědkem.

Lépe na tom není ani EU, kde se již poněkolikáté rozšířily spready mezi německými vládními dluhopisy (Bunds) a dluhopisy států z hospodářského okraje EU, což značí snižující se důvěru v ekonomický vývoj těchto zemí. Výhled ohledně špatných výsledků firem se oproti předchozím dnům příliš nezměnil a tak můžeme čekat další salvu negativních výsledků za 4Q během příštích týdnů.

Futures na americké indexy se nyní pohybují okolo 1% v záporu, stejně tak i většina evropských zemí. Pražský index PX již odepsal od rána 1,24%. Pozitivní čísla se při close v 16 hodin nezdají moc reálná.

Autor: Jan Mynář (jan.mynar@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.