Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Akciové indexy: Americké akcie oslabují po zveřejnění hodnoty spotřebitelské důvěry

01.07.2009 | 11:52 0 Komentářů

Americké akcie včera oslabily, hlavní akciové indexy zakončily obchodování v červených číslech (Dow Jones -0.97%, S&P 500 -0,86%, Nasdaq -0,49%). Včerejší obchodování bylo v režii vyhlášených makrodat  – trhy nejprve zahájily seanci mírnými nárůsty po zveřejnění lepších než očekávaných hodnot Case-Shillerova indexu, který vyjadřuje změnu průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích (-18,1% oproti oček. -18,7%) a také Chicago PMI (39,9 bodů vs. oček. 38,9b.).

Optimismus se však vytratil po zveřejnění hodnoty spotřebitelské důvěry za červen, která poklesla na 49,3 bodů, analytici přitom očekávali 55,4 bodů. Obchodníky také nepotěšil údaj týkající se počtu nesplácených hypoték, jejichž množství vzrostlo z 1,1% na 2,9%. Oba tyto reporty přinesly na trhy obrat a indexy se vydaly směrem na jih.  Nedařilo se zejména sektoru průmyslového zboží (-1,6%) a finančnímu sektoru (-1,1%).

I pro dnešní den očekáváme, že se obchodování bude vyvíjet podle zveřejněných makroukazatelů.  Už v 14:15 SEČ přijdou na řadu data z pracovního trhu – tj. ADP report, který vyjadřuje změnu zaměstnanosti v soukromém sektoru, přičemž se očekává její snížení o 385 tis. Velmi důležitá bude také hodnota indexu nákupních manažerů pro výrobní sektor (v 16:00), který by měl podle předpokladů analytiků růst na 44,6 bodů (oproti předchozím 42,8 b.). Ve stejnou dobu se dočkáme také dat ohledně změny počtu rozjednaných, dosud nevyřízených smluv ke koupi domu (pending home sales), jejichž počet by měl podle konsensu růst o 0,7%.

Zveřejněná makrodata by měla určit charakter dnešního obchodování, pokud některá z hodnot výrazně překvapí, měly by se indexy po včerejší korekci vrátit zpět do zelených čísel.  Tomu zatím napovídají i futures na hlavní akciové indexy, které se zatím zaznamenávají solidní nárůst (Dow Jones +0,50%, S&P 500 +0,62%, Nasdaq +0,52%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.