Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Akciové indexy: Americké akcie dále pokračují v oslabování

08.07.2009 | 11:14 0 Komentářů

Americké akcie včera opět oslabily, všechny hlavní akciové indexy zakončily obchodování v červených číslech (Dow Jones -1,95% , S&P 500 -1,97%, Nasdaq -2,32%). Hlavní důvody včerejšího výprodeje lze hledat v souvislosti s nervozitou ohledně výsledků nadcházející earnings season. Připomeňme, že agentura Reuters očekává propad zisků společností sdružených v rámci indexu S&P 500 o 36%.

Není tedy divu, že při absenci vyhlášení důležitých makrodat se včerejší obchodování neslo v duchu zvýšené volatility a negativního sentimentu, který se opětovně přihlásil o slovo zejména po čtvrtečním vyhlášení dat z trhu práce (NFP), která dopadla výrazně pod očekáváními. Index S&P 500 se včera dostal na nejnižší úroveň za poslední 2 měsíce.  Nejvíce se propadal energetický sektor, který oslaboval zejména v souvislosti s klesajícími cenami ropy.

Za zmínku stojí debata o dalším stimulačním balíku pro americkou ekonomiku, který by byl zaměřen především na projekty pro infrastrukturu. Výsledky prvního plánu se podle některých představitelů administrativy projevují pomaleji, než se očekávalo a měly by být znatelné až ve druhé polovině tohoto roku. Stále více se totiž množí názory, že první balík byl schválen příliš pozdě, což přispělo ke zvýšení nezaměstnanosti na nejvyšší hodnoty za posledních 26 let, jak uvádí agentura Bloomberg.

I dnešní den je velmi chudý na vyhlášení makrodat. Za zmínku stojí pouze zveřejnění výsledků udělených hypotečních úvěrů (13:00), které budou ještě večer (21:00) doplněny o změnu růstu spotřebitelských úvěrů. Pozornost bude věnována také projevu člena FOMC Evanse (19:00).

Futures na hlavní akciové indexy se zatím pohybují přibližně na stejných hodnotách, na kterých včerejší obchodování uzavíraly (Dow Jones +0,02%, S&P 500 +0,06%, Nasdaq +0,11%).

Autor: Jan Rohrbacher (jan.rohrbacher@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.