CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

03. 02. 2022

0 komentářů

Akcie Spotify po pesimistickém výhledu klesají, hudební streameři po Roganově kontroverzi zbrojí

  

Stockholmský hudební streamer Spotify zveřejnil hospodářské výsledky za uplynulý kvartál. Více než kvartální vyhodnocení základních ukazatelů se investoři zaměřili na nedostatečný výhled na následující období. V tom se totiž odhady švédského streamera a světových analytiků výrazně liší.

Výsledky společnosti Spotify (SPOT) za 4Q 2021
  4Q 2021 Konsensus 4Q 2021 4Q 2020
Výnosy (mld. EUR)  2,69 2,65 2,17
Čistá ztráta (mil. EUR) 39 125
Očištěná ztráta na akcii (EPS, EUR/akcie) 0,21 0,39 0,66

Výsledky hospodaření za 4Q na horním pásmu očekávání

Hudební streamer se sídlem ve Stockholmu na úrovni výnosů reportoval ve čtvrtém kvartálu meziroční růst o 24 % na 2,69 mld. EUR. Společnost tak svou výnosností potěšila analytiky, kteří v průměru očekávali ukazatel na úrovni 2,65 mld. EUR. Průměrný výnos na posluchače překonal při 4,4 EUR tržní odhad 4,31 EUR.

Z celkových výnosů bylo s 24% meziročním růstem právě 2,3 mld. EUR vygenerováno plátci prémiových účtů (trh odhadoval 2,28 mld. EUR). O něco pomalejší růst zaznamenala společnost v počtu celkových plátců služby premium.

Za 4Q se meziročně zvýšila uživatelská základna prémiových účtů o 16 % na 180 milionů posluchačů (odhad analytiků 406,1 mil.). Měsíční počet aktivních uživatelů (MAU) vzrostl meziročně o 18 % na 406 mil. posluchačů a jen mírně pokulhával za tržním odhadem 406,1 mil. aktivních uživatelů. V obou případech jde o hodnoty na vyšší příčce očekávání samotné společnosti.

Špatný výhled aktivních posluchačů pro 1Q završil očekávaný přechod do ztráty

V následujícím čtvrtletí Spotify očekává růst měsíčních uživatelů, ovšem výrazně za tržním odhadem. Společnost Spotify ve svém výhledu oznámila, že v 1Q odhaduje 418 mil. posluchačů při konsensu 422 milionů.

Také v případě celkového počtu prémiových předplatných zaostal výhled společnosti za očekáváním analytiků. Předpokládaná základna prémiových členství totiž při 183 mil. účtech nedosáhla na očekávaných 185,3 mil. členství.

Dle odhadů společnosti má dále v prvním kvartálu společnost dosáhnout hrubé marže 25 % (konsensus činil 26,3 %) a provozní ztráty 67 mil. EUR (konsensus při zisku 22,4 mil. EUR).

Ze Spotify se začali stahovat interpreti

Celá záležitost s migrací interpretů začala poté, co americký zpěvák Neil Young upozornil na nemorální obsah největšího tvůrce podcastů Joa Rogana. Dle jeho slov, která ve formě otevřeného dopisu předal veřejnosti, na svých podcastech Rogan šíří zavádějící informace o vakcínách a covidové pandemii.

Studio Warner Music, které Younga oficiálně zastupuje, požádalo Spotify o stažení jeho obsahu. Bezprostředně před stažením interpretova hudebního obsahu měl Young přes 6 mil. měsíčních posluchačů a 2,4 mil. sledujících.

Young však nebyl jediný, kdo zahájil výpad na hudebního streamera. Na začátku roku obvinila skupina přibližně 270 vědců a zdravotníků Spotify ze šíření nepodložených konspiračních teorií. V otevřeném dopisu, podpořeném názory vědců a zdravotníků, tak Young dal jasně najevo, že Spotify může mít buď Rogana, nebo právě jeho.

V reakci na krok zpěváka se o stažení svého obsahu začala domáhat také americká zpěvačka Joni Mitchell. Interpretka na Spotify přispívá k 3,7 mil. měsíčních posluchačů a 1,1 mil. sledujících. K vlně protestantů se dále přidal David Crosby, Stephen Stills a Graham Nash.

Celá záležitost by byla jednodušší, kdyby Joe Rogan nebyl centrem dění na platformě s podcasty. V roce 2020 ocenila společnost tvůrce obsahu na 100 mil. dolarů. V kombinaci s reklamním obsahem pak Rogan pro streamera představuje atraktivní zdroj výnosů.

Příležitost pro zlepšení?

Výkonný ředitel Daniel Ek k celé záležitosti okolo Rogana sdělil, že pravidla pro tvorbu obsahu jsou pro všechny stejná, a ve stejné míře tak dopadají i na tvůrce nejoblíbenějších podcastů. Obsah spojený s covidem bude nyní na platformě dostupný spolu s podmínkami pro tvorbu obsahu a odkazem na vědci a zdravotníky ověřené databáze. CEO Ek vnímá problémy posledních týdnů jako příležitost ke zlepšení.

Sám Rogan v reakci na otevřený dopis Younga přiznal, že jeho pořady se vymkly kontrole a přislíbil větší rozvážnost při diskusi s hosty o kontroverzních tématech.

Jednička ve streamování hudebního obsahu v potížích

S více jak 380 mil. uživateli a 31% tržním podílem na trhu s hudbou vládne streamerům právě švédská platforma, avšak kontroverze spojená s tvorbou obsahu může rozházet uspořádání trhu na manko severského giganta.

Vývoj struktury trhu hudebních streamerů v letech 2019-2021 (zdroj: Bloomberg)

Výše uvedený graf zobrazuje tržní strukturu hudebních streamerů v průběhu posledních tří let. Na první pohled je patrné, že od roku 2019 Spotify v globálním měřítku ztratila přibližně 4procentní body na celém trhu ve prospěch Youtube a Tencent Music.

Příležitost pro konkurenci a startupy

Poté, co Young a Mitchell v minulém týdnu požádali o stažení své tvorby, se strhnul boj o posluchače. Sám Young navrhnul svým fanouškům, aby se přesunuli na konkurenční platformu Amazon Music, která navíc nabízí čtyři měsíce bezplatného členství.

Tweet Neila Younga pobízející k přechodu na Amazon Music (zdroj: Twitter)

Současná situace je navíc příležitostí pro začínající startupy. Například polská společnost FreeYourMusic pro získání pozornosti zahájila agresivní postoj proti Spotify. Posluchače vybízí k tomu, aby zrušili svá členství a prostřednictvím jejich služeb převedli svou hudební knihovnu bezplatně jinam.

Největšími konkurenty pro Spotify jsou platformy Apple Music od Apple, Amazon Music od Amazonu a YouTube od Google. Ani jedna z uvedených společností však nemá hudební stream jako hlavní zdroj příjmu.

Vývoj akcií Spotify od roku 2019 (zdroj: Bloomberg)

Ve fázi před otevřením trhu akcie Spotify klesají o 11,42 % na 170 USD. Od Svého maxima z únoru 2021 akcie ztratily již 49 % na hodnotě.

Akcie Spotify Technology SA (SPOT) včera klesly o 5,7 % na 191,92 USD
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 36,6 P/E
Vývoj za letošní rok (%) -18,0 Očekávané P/E 397,1
52týdenní minimum (USD) 164,4 Prům. cílová cena (USD) 257,5
52týdenní maximum (USD) 387,4 Dividendový výnos (%)

 

Zdroj: Bloomberg, Spotify, Wall Street Journal

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Martin Singer, Fio banka, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *