Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Akcie: Neúspěšné pokusy o zastavení úniku ropy poslaly dolů akcie BP

02.06.2010 | 12:11 0 Komentářů

Po pondělním svátku zahájily včera americké akcie v červených číslech. Negativní sentiment má na svědomí neustávající nejistota eurozóny a aktuálně i čínský průmysl, který nenaplnil očekávání a způsobil tak propad napříč akciovými trhy. Krátce po otevření trhu přišla pozitivní makrodata ze Spojených států. Stavební a zpracovatelský průmysl si vedl dobře a pozitivně tak překvapil investory. To způsobilo rychlý návrat indexů do zelených čísel. Po klidné seanci se akcie ale i tak ocitly nakonec pod prodejním tlakem, a tak Dow Jones uzavíral na hodnotě -1,11%, širší index S&P500 klesl o 1,72% a technologický Nasdaq si rovněž odepsal 1,54%.

Všechny sektory nakonec uzavíraly ve ztrátách, nejhůře na tom byl sektor základních materiálů (-3,7%) a průmyslový sektor (-2,4%). Naopak s nejnižší ztrátou se podařilo skončit sektoru spotřebního zboží (-0,8). Výrazný vzestup zaznamenala včera společnost Apple, jejíž akcie posílily o 1,5%. Za úspěchem společnosti stojí zpráva, že za méně než 60 dní od zahájení prodeje se utržilo více než 2 mil. kusů tabletu iPad.

Velmi negativně ovlivnila úterní obchodování zpráva, že pokus společnosti BP o zastavení úniku ropy z poškozeného vrtu dopadl neúspěšně. Spojené státy varovaly, že k úniku ropy z Mexického zálivu by mohlo docházet až do konce srpna. To poslalo dolů hlavně akciové tituly společností, kterých se dotkne zákaz další těžby. Akcie petrochemického koncernu BP reagovaly oslabením o 17,61%.

Současné dění na trzích lze vnímat jako velmi rozporuplné. V nejbližší budoucnosti bychom se ale mohli dočkat příznivější situace v podobě korekce směrem nahoru. V pátek se ve Spojených státech zveřejňují data z trhu práce. Ta by měla přinést pozitivní čísla. Obavy z regulace finančních trhů, které v předcházejících dnech braly investorům obchodní apetit, jsou aktuálně utlumeny a pokud se neobjeví nepředvídaná negativní událost, nastává prostor pro určité posilování.

Dnes přinesou Spojené státy například informace o rozjednaných prodejích domů za duben (16:00).

Kompletní přehled všech společností včetně očekávaných a skutečných výsledků, odkazů na podrobnou analýzu titulů najdete na našich webových stránkách v sekci Trhy/CFD na akcie (CFD Equity).

Autor: Veronika Kratochvílová (veronika.kratochvilova@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.