Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Akcie na Wall Street prudce klesají!

05.08.2019 | 18:04 0 Komentářů

Čína reaguje na zavedení cel ze strany USA z konce minulého týdne. Nervozita a obavy z globálních výprodejů jsou opět na stole. Širší akciový index S&P 500 odepisuje 2,37 % na hodnotu 2862,6 bodů, tímto se přibližně po měsíci hlavní americký index výrazně oddaluje od svých historických maxim.

Koncem minulého týdne zavedlo USA clo na dovoz především čínského spotřebního zboží v hodnotě cca 300 mld USD. Došlo tím k rozvíření doposud „klidných vod“ v rámci obchodních válek mezi USA a Čínou. Navíc se zvýšením pravděpodobnosti tzv. „tvrdého“ brexitu (brexitu bez dohody) na globální trhy vrátil výrazně negativní sentiment, který dnes kulminuje do prudkého propadu. Negativní sentiment je umocněn dnešním odvetným opatřením z čínské protistrany, které na sebe nenechalo dlouho čekat. Čína hned první všední den od zavedení amerických cel uměle znehodnotila svou domácí měnu juan. Měnový pár USD/CNY reaguje růstem o 1,54 % a dostává se tím nad hodnotu 7 juanů za americký dollar. Intervencemi na devizových trzích Čína dává najevo svou slabinu, jelikož co se zavádění cel týče nejspíše Čína tahá za kratší část provazu než USA.

Hlavní investiční referent Aliance nezávislých poradců Chris Zaccarelli sdělil analytikům svůj názor: „Obchodní válka se nyní prohlubuje a je možné, že se rozšíří také o měnovou válku.“ „Benzín do ohně“ také „přilil“ prezident Trump, který nazval zmíněnou měnovou intervenci jako „měnovou manipulaci“ a nastínil chystanou protiakci se strany amerického Federálního rezervního systému.

Z jednotlivých sektorů indexu S&P 500 se pouze jediný nachází v zelených číslech. Konkrétně jde o sektor Utilit (+0,1 %). Naopak nejcitlivěji už tradičně na prohloubení obchodních válek reaguje sektor Informačních technologií (-3,5 %).

Navzdory výrazně negativnímu globálnímu sentimentu na kapitálových trzích jsme dnes zpozorovali výrazný růst ceny akcií společnosti Tyson Foods (TSN; +9,1 %). Cena akcií nejvýznamnější americké potravinářské společnosti zaměřující se na produkci masa prudce posílila poté, co vedení společnosti oznámilo výrazně vyšší příjmy, než jaké byly očekávány analytiky. Hlavními tahouny příjmů byly ve 2Q2019 segmenty hovězího masa a polotovarů. Cena akcií TSN se díky dnešnímu pohybu dostává na svá historická maxima.

 Vývoj ceny akcií TSN za poslední rok

Naopak výrazný pokles ceny akcií dnes zaznamenali akcionáři technologické společnosti NVIDA Corp (NVDA; -6,7 %). Cena akcií NVDA klesá bez výrazných korporátních zpráv. Pokles je zejména tažen negativními zprávami týkajících se obchodních válek mezi USA a Čínou. Společně s NVDA klesá celý index The NYSE FANG+, který již při otevření trhu v USA odepsal 3,4 %. Tento index za poslední rok zaznamenal obdobný nebo větší jednorázový pokles už dokonce 12krát. Opět to poukazuje na globální nejistotu a značnou volatilitu spojenou se zvýšenou citlivostí kapitálových trhů, jež převládá na globálních trzích od roku 2018.

Index Dow Jones -2,29 % na 25877,52 b.
Index S&P 500 -2,37 % na 2862,6 b.
Index Nasdaq Composite -3,07 % na 7758,456 b.

Index S&P 500 -2,37 % na 2862,6 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,1 % Informační technologie -3,5 %
Základní materiály -1,1 % Komunikační služby -2,8 %
Reality -1,2 % Finanční sektor -2,6 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Tyson Foods (TSN) +9,1 % Valero Energy Corp (VLO) -6,8 %
Newmont Goldcorp Corp (NEM) +2,7 % NVIDIA Corp (NVDA) -6,7 %
Linde (LIN) +2,6 % Macy’s (M) -6,7 %
Jacobs Engineering Group (JEC) +2,3 % Activision Blizzard (ATVI) -6,6 %
WEC Energy Group (WEC) +2,2 % Fortinet (FTNT) -6,5 %

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Mach
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.