Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Akcie na Wall Street prohlubují ztráty, Dow Jones -2%

14.12.2018 | 20:27 0 Komentářů

Americké akciové indexy během páteční seance registrují vyšší ztráty napříč trhem, když všechny sektory v rámci S&P500 se nachází v červeném teritoriu na pozadí obav z kondice globální ekonomiky (dnes nepotěšila především data z Číny (maloobchodní prodeje, průmyslová produkce) signalizující další zpomalení, stejně tak slabší hodnota indexu nákupních manažerů v Eurozóně). Do celkového vývoje promluvily ale i korporátní zprávy, nejcitlivěji pak u Johnson & Johnson (JNJ) po zprávě, že společnost údajně věděla o přítomnosti azbestu v dětském pudru již od 70. let minulého století. Akcie JNJ oslabují bezmála o 10% a potápí sektor zdravotní péče (-3,5%). Jemu ale nesvědčí i negativní náhled analytiků Goldman Sachs k provozovatelům nemocnic pro příští rok. Ti reagují též výrazným poklesem – akcie Universal Health Services (UHS) oslabují o bezmála 8%, HCA Healthcare (HCA) pak téměř o 7%.

Silné ztráty registruje i energetický sektor (-2,6%) při propadu ceny ropy (-2,8%) a zejména pak zemního plynu (-7,7%). Prodejní tlak je patrný též v technologickém sektoru, posunující výrazněji dolů i vlajkové lodě v čele s Amazonem (AMZN -3,6%), posunující se pod hladinu 1600 USD. Nedaří se ani Applu (AAPL -2,7%), klesající na 7měsíční minimum po dalších snížených analytických odhadech prodejů nové řady telefonů s negativními dopady do hospodaření. Téměř 3% odepisuje i Microsoft (MSFT) zůstávající ale jako jediný s tržní kapitalizací nad 800 mil. USD ze zmiňované trojice.

Relativně nejlépe si stojí utility (-0,5%) a realitní společnosti (-0,6%). Při sílícím dolaru se navzdory akciovému výprodeji nedaří drahým kovům. Stříbro oslabuje o 1,3% na 14,58 USD/oz., zlato pak ztrácí 0,3% na 1238 USD/oz. Naopak zpevňují dluhopisy napříč splatnostmi. Výnos 10letého bondu se posunul zpět pod hladinu 2,9%, aktuálně na 2,888%.

Mezi jednotlivými společnostmi se dnes nejvíce daří elektrárenské spol. Scana (SCG +6%) po regulatorním schválení převzetí ze strany Dominion Energy (D +1,3%). Na opačné straně se vedle již zmiňovaných společností nachází v popředí provozovatel skladů Costco Wholesale (COST -8,4%) po neuspokojivých kvartálních číslech. Navzdory solidnímu čtvrtletnímu reportu softwarové spol. Adobe (ADBE) pak propadají akcie o téměř 7%, když investoři negativně nahlíží na nedávnou akvizici spol. Marketo s možným dopadem na zisky a marže Adobe.

Index S&P 500 -1,93 % na 2599,47 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility -0,5 % Zdravotní péče -3,5 %
Reality -0,6 % Energie -2,6 %
Komunikační služby -0,9 % Informační technologie -2,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
SCANA Corp (SCG) +6,0 % Johnson & Johnson (JNJ) -9,4 %
Sealed Air Corp (SEE) +3,9 % Costco Wholesale Corp (COST) -8,4 %
Alaska Air Group (ALK) +2,6 % Universal Health Services (UHS) -7,7 %
Nucor Corp (NUE) +2,0 % HCA Healthcare (HCA) -6,7 %
Royal Caribbean Cruises (RCL) +1,7 % Adobe (ADBE) -6,6 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.