Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Akcie na Wall Street mírně v zelených číslech

10.10.2019 | 19:11 0 Komentářů

Na trhy v zámoří se vrátila nervozita doprovázená zvýšenou volatilitou. Hlavními katalyzátory jsou nejasnosti ohledně dalších jednání v rámci obchodní války USA vs Čína a doposud agresivní politika při jednání o brexitu ze strany premiéra Johnsona (VB). Širší akciový index S&P 500 aktuálně připisuje 0,67 % na hodnotě 2938,94 bodů.

Hlavní akciové indexy v USA

Index Dow Jones +0,58 % na 26499,62 b.
Index S&P 500 +0,67 % na 2938,94 b.
Index Nasdaq Composite +0,55 % na 7947,002 b.

Aktuální situace v USA

Akcie na Wall Street se dnes obchodují mírně v zelených číslech. Není tomu tak dávno kdy širší akciový index S&P 500 letos již po několikáté atakoval svá historická maxima. Aktuálně se zmíněný index nachází cca 3 % od svého historického maxima, lze se tedy domnívat, že pakliže nově otevřená obchodní jednání mezi vyjednavači z USA a Číny nepřinesou pozitivní informace, tak si na další přiblížení k maximům budeme muset počkat. Nervozita doprovázená zvýšenou volatilitou je umocněna doposud agresivní politikou premiéra Johnosona (VB), který se netají myšlenkou brexitu bez dohody, jež by negativně ovlivnila mezinárodní obchod potažmo globální růst HDP.

Měnové páry

I přes agresivní politiku premiéra Johnsona se dnes objevily nové informace o přijatelnějším řešení odchodu Spojeného království z EU. Premiér Johnson jednal se svým Irským protějškem Varadkarem. Jednání probíhalo vesměs v přátelském tónu a obě strany se snažily najít cestku ke vzájemné dohodě. Britská libra GBP dnes reaguje výrazným posílením vůči CZK o 1,4 %, ještě více pak GBP posiluje na měnovém páru s americkým dolarem USD, kde sílí dokonce o 1,7 %.

 Vývoj měnového páru GBPUSD za poslední rok

Komodity

Ropa WTI se po nedávné výrazné korekci jen mírně obrací do zelených čísel. K ropě WTI jsme dnes nezaznamenali výrazné kurzotvorné zprávy. Daný pohyb může být způsobený spekulanty, kteří se zpravidla rozhodují spíše na základě technických ukazatelů. Ropa WTI se aktuálně obchoduje 1 % v zelených číslech. Akcie těžařů a producentů ropy se vyvíjejí smíšeně, Exxon Mobil Corp (XOM; +0,76 %), BP (BP; -0,32 %), popř. menší „kolega“ Nobel Energy (NBL) připisuje 0,9 %.

Zlato aktuálně oslabuje 0,51 % a mírně se tak vzdaluje od svého letošní maxima na úrovni 1558 USD/trojská unce. Společnosti zabývající se těžbou a distribucí zlata reagují smíšeně, např. Newmont Goldcorp (NEM; +0,31 %), Agnico Eagel Mines (AEM; +0,55) nebo Barrick Gold Corp (GOLD; -0,39 %).

Sektory indexu S&P 500

Z jednotlivých sektorů indexu S&P 500 dnes nejvíce roste sektor Financí o 1,4 %, který se vzpamatovává z velkého prodejního tlaku na přelomu září a října. Těsně za sektorem Financí svítí kladných 1,1 % u sektoru Základních materiálů. Prozatím sektor s nejhorší denní výkoností je sektor Utilit, jenž roste o pouhých 0,1 %.

Individuální akcie

Na poli jednotlivých akciových titulů stojí za povšimnutí slušného posílení ceny akcií těžařské společností Freeport-McMoRan (FCX; +5,3 %), jež se specializuje na těžbu mědi. Titul dnes výrazně posílil na pozadí zlepšení nákupního doporučení od známé investiční banky UBS. UBS zvedlo doporučení z „neutrální“ na „kupovat“.

Index S&P 500 +0,67 % na 2938,94 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +1,4 % Utility +0,1 %
Základní materiály +1,1 % Reality +0,2 %
Energie +0,8 % Nezbytná spotřeba +0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Freeport-McMoRan (FCX) +5,3 % NetApp (NTAP) -3,0 %
Skyworks Solutions (SWKS) +4,4 % Kroger (KR) -3,0 %
Qorvo (QRVO) +4,3 % DuPont de Nemours (DD) -2,8 %
Westrock (WRK) +3,7 % L Brands (LB) -2,4 %
Xilinx (XLNX) +3,6 % HP (HPQ) -2,3 %

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Mach
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.