Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Akcie na německém trhu se opět potápí, DAX -1,7%

28.09.2015 | 11:30 0 Komentářů

Index německé burzy DAX v úvodu týdne ztrácí silných 1,7% s rychlým posunem k hranici 9500 bodů. Pomyslnou „koulí u nohy“ se stávají opět automobilky a návazné společnosti, které figurují v čele propadů. Trhům neprospívá ani zpráva o největším poklesu meziročního zisku čínských průmyslových podniků v srpnu, a to -8,8% y/y.

Akcie automobilky Volkswagen (VOW3) se po krátkém „otřepání“ v polovině minulého týdne opět vrátily pod prodejní tlak, když aktuálně ztrácí bezmála 6% a rychle se tak blíží metě 100 EUR pod tíhou víkendových zpráv o údajném varování o „škodlivosti softwaru“ ze strany dodavatele Bosch již v r. 2007. Podobně prý informovali i technici společnosti v r. 2011, když poukázali na nelegální praktiky při vykazování emisí. K blízkosti předchozích minim padají i akcie Daimleru (DAI -3,7%), podobně oslabuje i automobilka BMW (BMW -3,6%) a přední dodavatel pneumatik Continental (CON -3,8%).

Propadům v úvodu seance odolávaly energetiky E.ON (EOAN) a RWE (RWE), které se držely mírně v zelených číslech po předchozích silných poklesech. Aktuálně již ztrácí „v souladu“ s trhem – RWE tak razítkuje nová minima u 9,40 EUR, v blízkosti nich se drží na 7,35 EUR i E.ON. Mírný zisk si tak připisuje pouze Lufthansa (LHA +0,5%), která v posledních týdnech vykazuje lepší výkonnost než index a výrobce kosmetiky Beiersdorf (BEI +0,2%). Lufthansa dnes uvedla, že další kolo vyjednávání s odbory o růstu mezd bude zahájeno 30. září.

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.