Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Akcie končí týden růstem

Obchodníci si z dnešních makroekonomických ukazatelů vybrali to lepší. Tvorba nových pracovních míst výrazně překonala průměrná očekávání, což naznačuje, že spotřeba domácností v USA zůstane nadále silná. Naproti tomu ISM z výrobního sektoru, který ukazuje na útlum tamní aktivity, akciové trhy ignorovaly. Výsledkem je tak tažení amerického indexu S&P 500 za novým rekordem. Ten v úvodních dvou hodinách přidává tři čtvrtě procenta.

Zisky si díky lepším americkým datům vylepšil i evropský Stoxx 600, který zhruba hodinu před uzavřením přidává 0,7 %. Daří se většině sektorů v čele s těžaři a zpracovateli komodit, jejichž akcie posilují o 1,6 %. Pod palbou jsou však defenzivní tituly. Například utility odepisují čtvrt procenta. Dnešní zisky celého indexu vymazaly dosavadní týdenní ztráty a od minulého týdne se nachází o zhruba třetinu procenta výše.

Pražská burza zakončila týden růstem o 1,0 %. V celém týdnu si ale pohoršila o 0,6 %. Dnes jí nahoru pomohly především bankovní domy, když Erste vyskočila o 1,8 %, Komerční banka přidala 1,2 % a Moneta si připsala 0,7 %. Chvost akciového pelotonu obsadily akcie Kofoly, které odevzdaly 0,4 %. Dnešní výsledky O2 Czech Republic za třetí kvartál nechaly obchodníky chladnými. Akcie operátora oproti včerejšku až do závěrečné aukce žádných změn nedoznaly, ačkoliv provozní i čistá ziskovost firmy překonala očekávání. Nakonec v aukci se jejich kurz posunul o půl procenta výše.

Miroslav Frayer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.