Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Akcie: Index PX v uplynulém týdnu posílil o 8,1 pct

03.10.2011 | 14:37 0 Komentářů

Akciové trhy zaznamenaly oživení především na počátku týdne. Investoři reagovali pozitivně na výstup každoročního jednání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Německá kancléřka Angela Merkelová na úterní schůzce s řeckým premiérem George Papandreou v Berlíně uvedla, že cesta z dluhové krize vyžaduje solidaritu celé EU a v případě že Řecko bude plnit všechny závazky, její země udělá cokoli, aby znovu získalo důvěru finančních trhů. Německý parlament ve čtvrtek schválil navýšení záchranného fondu EFSF.

Hlavní index PX zakončil páteční obchodování se ztrátou 0,8% na 933,9 bodu. V průběhu 39. týdne dokázal posílit o 8,1% a kompenzovat propad o týden dříve. Největší růst zaznamenala Erste Bank (18%) a také KB (15%).Hlavní index pražské akciové burzy v letošním roce zmírnil pokles na 23,7%.Ve Spojených Státech reagovaly akcie negativně na pokles výdajů na osobní spotřebu poprvé za dva roky. Nepříznivá byla výrobní data z Číny i vývoj inflace v eurozóně. Index DJIA v pátek oslabil o 2,2% na 10 913,38 bodů, v průběhu týdne si ale připsal 1,3%. Panevropský index FTSE Eurotop 300 zakončil 1,1% v mínusu na 923,41bodů a mezitýdenně posílil o 4,7%.

Česká ekonomika rostla v roce 2010 podle revidovaných národních účtů ČSÚ o 2,7%, ve srovnáním s původním odhadem 2,3%. Recese byla v roce 2009 ale mnohem hlubší, ekonomika podle revidovaných údajů poklesla o 4,7%. Deficit veřejných financí po revizi činil 4,84%HDP a vládní dluh 37,55%HDP.

Z klíčových makroekonomických dat Česka tohoto týdne bude výrobní PMI za září a srpnové maloobchodní tržby. V eurozóně vyjde konečný průzkum PMI výroby a služeb za září, konečný odhad HDP za 2Q. Klíčovou událostí bude jednání ECB o úrokových sazbách a následná tisková konference. Současně bude jednat o sazbách i Bank of England.

V USA bude zveřejněn ISM výroby za září, konečná hodnota objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za srpen, dále zaměstnanost soukromého sektoru podle ADP, ISM služeb a klíčová statistika zaměstnanosti mimo zemědělství za září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.