Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Akcie: Index PX v uplynulém týdnu poklesl na 29- měsíční minimum

26.09.2011 | 15:46 0 Komentářů

Akciové trhy zaznamenaly výrazné výprodeje na počátku a v druhé polovině týdne. Investory zklamalo oznámení americké centrální banky ohledně stimulačních opatření. Federální rezervní systém navíc varoval, že vidí významná rizika poklesu hospodářského růstu v USA. Mezinárodní měnový fond při aktualizaci střednědobého výhledu snížil odhad růstu světové ekonomiky a zmiňoval stinná rizika. Nejistá situace přetrvávala ohledně záchrany Řecka a následovalo snížení ratingu bank v Evropě a USA.

Určité uklidnění na trhu nastalo v závěru týdne před výročním zasedáním MMF a Světové banky. Ministři financí a centrální bankéři zemí G20 se zavázali přijmout veškerá opatření k zachování stability bankovního systému a finančních trhů. Hlavní index PX zakončil páteční obchodování se ztrátou 3,5% na 29- měsíčním minimu 864,1 bodu. V průběhu 38. týdne zaznamenal propad o 9,1%. Nejztrátovější akcií byla CME (-20,9%) a Erste Bank (-19,5%). PX v letošním roce prohloubil pokles na 29,5%.

Ve Spojených Státech korigovaly akciové indexy předchozí propady. Index DJIA v pátek posílil o 0,4% na 10 771,48 bodů ale v průběhu týdne odepsal 6,4%. Panevropský index FTSE Eurotop 300 zakončil 0,8% v plusu na 882,18 bodů a mezitýdenně ztratil 5,9%.

Událostí týdne bylo jednání ČNB o úrokových sazbách. Bankovní rada České národní banky jednomyslně zachovala dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 0,75%.

KB oznámila, že v uplynulých dvou týdnech provedla zpětný odkup akcií. Celkem nakoupila 62,2 tisíc vlastních akcií za průměrnou cenu 3 134,43 Kč za akcii a výnos může být použit pro management kapitálové přiměřenosti banky. KB drží zhruba 5 mld. Kč v řeckých vládních dluhopisech.

KIT Digital oznámila dokončení úpisu nových akcií v objemu 35 milionů dolarů. Výnos by měl být použit na posílení rozvahy a snížení zadluženosti společnosti.

Vláda ČR schválila návrh státního rozpočtu, který počítá v roce 2012 se schodkem 105 miliard korun. V roce 2013 by se měl rozpočtový schodek prohloubit na 110 mld. Kč a v následujícím roce poklesnout na 75 mld. Kč.

Z klíčových makroekonomických dat tohoto týdne bude zápis z jednání ČNB. V eurozóně vyjde index podnikatelské důvěry Německa Ifo, odhad spotřebitelské důvěry na říjen, ekonomický sentiment a podnikatelské klima eurozóny za září. V USA bude zveřejněn prodej nových domů za srpen, telefonický průzkum spotřebitelské důvěry za září, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za srpen, konečný odhad HDP USA za 2Q, osobní příjmy a spotřeba za srpen, výrobní aktivita oblasti Chicago a průzkum spotřebitelské důvěry podle ISR za září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.