Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Akcie: České akcie v uplynulém týdnu poklesly o 1,5 pct

17.10.2011 | 15:31 0 Komentářů

České akcie nenavázaly na růst v předchozích dvou týdnech. Do červených čísel index PX stáhla Erste Bank a její varování před výsledky za 3Q. Na počátku týdne přetrvával negativní sentiment kvůli prohlubující se dluhové krizi, prezident ECB Jean-Claude Trichet varoval, že dosáhla systémové dimenze a je třeba ji okamžitě řešit. Důvěra investorů v eurozónu oslabila na nejnižší úroveň od července 2009. Vážnou situaci zkomplikoval slovenský parlament, který v úterý zablokoval rozšíření Evropského fondu finanční stability (EFSF). Uklidnění nastalo teprve ve středu poté, co tým inspektorů EU, MMF a ECB oznámil, že Řecko s největší pravděpodobností obdrží další prostředky ze záchranného fondu. Ke konci pracovního týdne snížila ratingová agentura Standard & Poor´s dlouhodobý úvěrový rating Španělska o jeden stupeň.

Hlavní index pražské akciové burzy PX v pátek oslabil o 0,6% na 935,9 bodů a v průběhu 41. týdne odepsal 1,5%. V letošním roce prohloubil pokles na 23,6%. Největší ztrátu zaznamenala akcie Este Bank (-19,1%), výrazný růst CME (16,6%). Erste oznámila, že přijala mimořádná opatření v reakci na současnou situaci v Evropě, předpokládá čistou ztrátu 920-970 milionů eur.

Ve Spojených Státech panoval býčí sentiment po solidních výsledcích Google a lepších, než očekávaných maloobchodních tržbách, navzdory oslabení spotřebitelské důvěry. Hlavní index DJIA zakončil se ziskem 1,4% na 11 644,49 bodů a v průběhu týdne si připsal robustních 4,9%. Panevropský index FTSE Eurotop 300 posílil o 0,9% na 975,52 bodů a mezitýdenně vzrostl o 2,9%. Slovensko, jako poslední členská země eurozóny, schválilo v opakovaném hlasování ve čtvrtek večer rozšíření pravomocí EFSF a zpráva podpořila sentiment na finančních trzích.

Agentura Fitch Rating ve středu potvrdila rating tří českých bank KB, ČSOB a ČS se stabilním výhledem.

Státní dluh České republiky se od počátku roku do září prohloubil téměř o 113 miliard korun na 1 457 mld. Kč. Na každého Čecha připadal dluh vyšší jak 138 tisíc korun.

Tento týden se uskuteční klíčový summit EU, který by měl najít řešení dluhové krize v eurozóně. Bude pokračovat výsledková sezóna v USA. Z klíčových domácích makroekonomických dat bude zveřejněn pouze index cen výrobců za září. V eurozóně vyjde ekonomický sentiment ZEW a index podnikatelské důvěry Německa za říjen. Z hlavních makrodat USA zaujme průmyslová produkce, nová bytová výstavba a index CPI za září, Béžová kniha Fedu na říjen, týdenní žádosti o podporu a prodej stávajících domů za září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.