Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Akcie: České akcie v uplynulém týdnu oslabily o 0,5 pct

24.10.2011 | 15:35 0 Komentářů

České akcie setrvaly druhý týden v poklesu pod tíhou NWR a Erste Bank. Na počátku týdne přetrvával po víkendovém jednání G20 negativní sentiment. Snahy rozvíjejících se tržních ekonomik o navýšení úvěrové kapacity MMF pro boj s krizí byly neúspěšné. Finanční trhy proto nepřetržitě monitorovaly největší evropské ekonomiky Francii a Německo, které prý dosáhly konsenzus ohledně navýšení záchranného fondu. Bližší informace nebyly na summitu EU zveřejněny. V polovině týdne zasáhla trhy agentura Moody´s, která snížila rating Španělska a také zpráva Fedu o vývoji ekonomiky, jež popisovala slabost a nejisté vyhlídky. Nečekaně dobré výsledky vykazovala pokračující výsledková sezóna v zámoří.

Hlavní index pražské akciové burzy PX v pátek zakončil 1,7% v plusu na 931,3 bodů, ale v průběhu 42. týdne oslabil o 0,5% a v letošním roce prohloubil pokles na 24,0%. Výrazný růst zaznamenala akcie CME (5,4%), největší ztrátu opět Erste Bank (-5,0%).

Ve Spojených Státech panoval optimistický sentiment před víkendovým summitem EU, po solidních výsledcích McDonals a Honeywell. Hlavní index DJIA zakončil se ziskem 2,3% na 11 808,79 bodů. V průběhu týdne si připsal 1,4% a rozšířil vítěznou sérii na čtyři týdny. Panevropský index FTSE Eurotop 300 v pátek posílil o 2,5% na 978,13 bodů a mezitýdenně vzrostl o 0,3%.

Slovenský parlament schválil speciální bankovní daň a její účinnost od začátku příštího roku. Obdobná legislativa platí v Maďarsku a Rakousku, což může negativně ovlivnit ziskovost Erste bank.

ČEZ v příštím roce změní organizační strukturu společnosti, poklesne počet nejvyšších manažerských pozic a divizí. Návrh nového předsedy představenstva a generálního ředitele Daniela Beneše projednala dozorčí rada.

Ve středu se uskuteční další jednání ministrů financí eurozóny, které by mělo najít řešení dluhové krize. Bude pokračovat výsledková sezóna v USA. Domácí výsledkovou sezónu zahájí ve středu CME, v pátek zveřejní odhady Erste Bank. Klíčová makrodata vyjdou v USA. Bude zveřejněn průzkum spotřebitelské důvěry za říjen, objem objednávek statků dlouhodobé spotřeby, prodej nových domů za září a předběžný odhad růstu HDP za 3Q.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.