Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Akcie Bayeru oslabují o více než 7 % po prohraném soudním sporu

23.10.2018 | 10:48 0 Komentářů

Akcie agrochemické a farmaceutické společnosti Bayer klesají o 7,19 % poté, co se společnosti nepovedlo přesvědčit soudkyni, aby zrušila původní rozsudek ohledně toho, zdali herbicid Roundup způsobuje rakovinu.

Ve znění původního rozsudku byl Bayer povinen zaplatiti celkově 289 mil. dolarů, z toho 39,3 mil. jako kompenzaci Dewayne Lee Johnsonovi, zahradníkovi umírajícímu na rakovinu údajně způsobenou právě herbicidem Roundup. Povinnost zaplatit zbylých 250 mil. USD byla Bayeru udělena jako trest za skrývání informací o nebezpečí, které herbicid představuje.

Během včerejšího pondělního jednání soudkyně odmítla argumenty Bayeru o tom, že porota neměla důkazy, na základě nichž by mohla dospět k závěru, že právě herbicid Roundup způsobil bývalému zahradníkovi rakovinu. Zrušení celého rozsudku se tedy Bayeru nepovedlo, nicméně výše zmíněná pokuta 250 mil. USD byla zmírněna na necelých 40 mil. USD.

Rozsudek není právním precedentem pro tisíce dalších podobných sporů napříč USA, ale jistě povzbudí ostatní žalobce, aby dále prosazovali své nároky.

Johnson má nyní čas do 7. prosince, aby se rozhodl, zdali bude s rozhodnutím soudu souhlasit, nebo se odvolá.

Akcie Bayeru na systému XETRA oslabují o 7,19 % na 71,04 euro.

Zdroj: Bloomberg

Marek Šilhart, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.