Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Akcie Bayer oslabují v ranních hodinách přes 10 %

13.08.2018 | 09:26 0 Komentářů

US Soud uvedl povinnost zaplatit odškodné ve výši 298 milionu USD americké společnosti Monsanto (dceřiné divizi německé společnosti Bayer) z důvodu opomenutí v oblasti varování svých spotřebitelů z potenciálních rizik využívání produktu Roundup.

Akcie německé farmaceutické společnosti Bayer dnes oslabily před otevřením trhu téměř 8 procent. Akcie ztrácejí poté, co americký soud uvalil společnosti povinnost uhradit odškodnění ve výši 298 milionů dolarů za chemický produkt Roundup způsobující rakovinu.

Americký dvůr v pátek rozhodl, že americká semenná a chemická společnost Monsanto vyrábějící pesticid Roundup, nedostatečně varovala své zákazníky o možných rizicích produktu. V červnu letošního roku byla společnost Monsanto odkoupena německým konglomerátem Bayer, který je aktuálně zatížen povinností odškodnění zaplatit.  

Monsanto je dlouhodobě cílem aktivistů v oblasti ochrany životního prostředí, zejména těch, kteří se vymezují proti genetické úpravě semen a potravin. Také z toho důvodu plánuje Bayer název Monsanto zrušit.

Monsanto uvedla, že s pátečním rozhodnutím soudu nesouhlasí a plánuje se co nejdříve odvolávat. V oficiální zprávě společnosti dále zveřejnila své tvrzení, že glyfosát – účinná látka v herbicidu Roundup – nezpůsobuje rakovinu.

Aktuálně se akcie Bayer (BAYN) obchodují na německém systému XETRA s propadem 10,08 % za 83,70 EUR za akcii. 

Zdroj: Financial Times, Bayer

Jan Paščenko
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.