Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Akcie: Akciové trhy v úterý posilují po nepodložené zprávě o evropském fondu pro zvláštní účely

27.09.2011 | 13:45 0 Komentářů

Sentiment na finančních trzích dnes rozjasnila zpráva, že má Evropa nástroj, který pomůže řešit dluhovou krizi. Podle CNBC zvažuje Evropská investiční banka založení fondu pro zvláštní účely (SPV). Zpráva ocitovala evropského finančního úředníka, který uvedl, že SPV by mohl vydávat obligace a nakupovat evropské státní dluhopisy. V plánu je využití zdrojů z Evropského fondu stability (EFSF), další část peněz by směřovala na posílení kapitálu evropských bank. Dluhopisy, které by SPV vydával by mohly být použity jako zástava pro Evropskou centrální banku.

V poledne posiloval panevropský FTSE Eurofirst o 2,7%, německý akciový index DAX o 3,5%, francouzský CAC-40 o 3,4%, britský FTSE 100 o 2,5%. V zámoří posílil hlavní japonský akciový index Nikkei 225 o 2,8%, Hang Seng o 4,1% a index Kospi dokonce o 5,1%. V USA si připisoval futures na akciový index DJIA téměř 3,0%.

Evropští úředníci v pondělí bagatelizovali zprávy ohledně plánu odpisů řeckého dluhu a výrazného navýšení fondu stability (EFSF), protože žádný plán prozatím na stole nemají. Evropa se dostala pod tlak USA a dalších ekonomik na víkendovém jednání ve Washingtonu, aby učinila rychlé a rozhodné kroky k zastavení řecké dluhové krize, která již pohlcuje větší státy eurozóny a může vykolejit globální hospodářské oživení. Finanční trhy mají tento týden na mušce největší evropskou ekonomiku. Německá kancléřka Angela Merkelová se bude v rozhodujícím čtvrtečním hlasování snažit přesvědčit středo-pravou koalici o tom, že je třeba navýšit fond EFSF. Pád Řecka by podle jejího názoru zničil důvěru investorů v eurozónu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.