Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Akcie: Akciové trhy se v uplynulém týdnu uklidnily

10.10.2011 | 13:40 0 Komentářů

Akciové trhy navázaly na růst v předchozím týdnu. Po poklesu na počátku týdne došlo k uklidnění po přílivu lepších, než očekávaných ekonomických dat z USA. Znepokojení vyvolal návrh rozpočtu řeckého ministerstva financí, který nesplní rozpočtové cíle na letošní ani příští rok a potíže belgické banky Dexia. Klíčovou událostí bylo čtvrteční jednání ECB, jež zachovala hlavní úrokovou sazbu beze změny a oznámila obnovení nákupu krytých dluhopisů za 40 mld. eur a ročního úvěrového programu bankám.

Hlavní index pražské akciové burzy PX zakončil v pátek se ziskem 1,4% na 950,1 bodů a v průběhu 40. týdne posílil o 1,7%. V letošním roce zmírnil pokles na 22,4%. Největší růst zaznamenaly akcie Este Bank (6,8%) a CME (6,7%), výrazný pokles Orco (-16%). Ve Spojených Státech nakonec převážil medvědí sentiment v reakci na snížení ratingu Itálie od agentury Fitch, navzdory lepší než očekávané statistice zaměstnanosti. Hlavní index DJIA zakončil 0,2% v mínusu na 11 103,12 bodů a v průběhu týdne si připsal 1,7%. Panevropský index FTSE Eurotop 300 posílil o 0,7% na 947,63 bodů a mezitýdenně vzrostl o 2,6%.

Ministři financí EU tento týden definitivně schválili opatření pro boj s krizí a možnost uvalení sankcí na státy, které porušují rozpočtová pravidla.

Pilotní emise státních dluhopisů pro občany v objemu 10 miliard korun byla překvapivě vyprodána za dva dny. Ministerstvo financí bude proto přijímat objednávky pouze do 7.října, oproti původnímu datu 1.listopadu a vydá dluhopisy, které si lidé do pátku objednají a zaplatí. V roce 2012 MF plánuje vydat dluhopisy pro občany za zhruba 40 miliard korun.

Z klíčových makroekonomických dat Česka tohoto týdne bude míra nezaměstnanosti a CPI za září a saldo BÚ za srpen. V eurozóně vyjde pouze konečný HICP Německa za září, saldo obchodní bilance za srpen a HICP za září. V USA začne korporační výsledková sezóna za 3Q. V pondělí je státní svátek. Z makroekonomických dat bude důležitý zápis ze zářiového jednání bankovní rady, saldo obchodní bilance za srpen, týdenní žádosti o podporu, maloobchodní tržby za září a index spotřebitelské důvěry podle ISR za říjen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.