Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Akcie: Akcie BP v Londýně prudce oslabují

01.06.2010 | 11:51 0 Komentářů

Akcie British Petroleum se v úterý ráno propadaly o více jak 15% poté, co se nezdařil druhý pokus uzavřít poškozený vrt v Mexickém zálivu a cena likvidace nejhorší ekologické havárie v dějinách USA astronomicky roste. Akcie BP v Londýně zpočátku ztrácely 15,2% na 420 pencí poté, co vyšlo o víkendu najevo, že další pokus selhal. V pondělí byly akciové trhy v Británii a USA  uzavřeny z důvodu oslav státního svátku.

BP v úterý oznámila, že celkové náklady spojené s incidentem za šest týdnů dosáhly zhruba 990 milionů dolarů a připravuje další operaci jak uzavřít volně vytékající ropu do Mexického zálivu. Ještě v pátek technici hlásili 70% úspěšnost druhého pokusu, kdy pod tlakem pumpovali do poškozeného vrtu směs bahna. BP musí rychle navrhnout další opatření, jak zastavit únik ropy, protože hurikánová sezóna právě začíná. Podle odhadu NOAA má být letos mimořádně aktivní.

Inženýři použijí roboty a pokusí se uříznout poškozené potrubí a připojit nové stoupací potrubí. Bude to velmi složitá operace v hloubce 5 tisíc stop pod mořskou hladinou a práce proto budou pokračovat velmi pomalu. První výsledky budou známi koncem tohoto týdne. Současně pokračují práce na dvou pomocných vrtech pro kontrolu úniku podle dlouhodobého plánu BP. Práce by měly být dokončeny teprve v srpnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.