Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

A. Babiš řekl, že nový blok JE Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036

14.11.2019 | 09:06 0 Komentářů

A. Babiš včera na tiskové konferenci řekl, že nový blok JE Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měli přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč.

ČEZ

Včera hovořil premiér České republiky Andrej Babiš na tiskové konferenci, jež následovala jednání vládního výboru pro jadernou energetiku. Babiš řekl, že nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029 a dokončen by měl být v roce 2036. Zároveň dodal, že se jedná o plán zahrnující fakt, že územní rozhodnutí pro stavbu bude vydáno v roce 2021, přičemž dodavatel by měl být vybrán do roku 2022.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš následně premiéra doplnil informací o tom, že energetická skupina očekává od dodavatelů nového bloku až pět nabídek. ČEZ chce tendr vypsat v příštím roce, nabídky by měli přijít v roce 2021. Cena byla Benešem odhadnuta mezi 140 až 160 miliardami Kč. „V průběhu příštího roku chceme k SÚJB podat žádost k umístění jaderného zařízení. Ohledně výběrového řízení pracujeme na poptávce, která má být připravena do června 2021, ve druhé polovině soutěž vypsána a do konce roku 2021 bychom měli mít nabídky. Tomu musí předcházet výběr samotného dodavatelského modelu – diskutujeme modely na klíč, od jednoho hlavního dodavatele, teoreticky několik smluv pod koordinací investora. Rozhodnutí očekávám do konce března roku 2021 po konzultacích se všemi uchazeči,“ řekl konkrétně Beneš. 

Za de facto hotovou označil generální ředitel ČEZu smlouvu se státem. Andrej Babiš ji definoval jakožto záruku minoritním akcionářům.

Investorský model stavby nových bloků byl vládou schválen na začátku července. Investory nových jaderných zdrojů by měly být dceřiné společnosti ČEZu. Skupina bude také moci za určitých podmínek předat dceřinou firmu mající stavbu na starost předat státu.

 

Zdroj: Reuters; ČeskéNoviny.cz

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.