Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

8.9. Vystoupení představitelů ECB a prezidenta Obamy; klíčová pásma pod tlakem

08.09.2011 | 10:53 0 Komentářů

John Hardy, Forex Market Strategist, Saxo Bank

8.9.2011

EURUSD klesl před dnešními dvěma zásadními rizikovými události, totiž zasedáním ECB a vystoupením prezidenta Obamy na téma zaměstnanosti, ke kritické dolní hranici pásma a podpoře na úrovni 200denního pohyblivého průměru. Způsobí tyto události v příštích dnech prolomení tohoto pásma?

Australská zpráva o zaměstnanosti
Australský trh práce je i nadále slabý, ekonomika přišla v srpnu o 9,7 tis. pracovních míst a nezaměstnanost vzrostla z 5,1 % na 5,3 %. Propad zaměstnanosti se prohlubuje a bude pravděpodobně kritickým faktorem pro rozhodování RBA. Pokud se dále prohloubí, otřese to i křeslem guvernéra G. Stevense.

Je třeba poznamenat, že největší míra nezaměstnanosti zaznamenaná během krize v letech 2008-09 činila pouhých 5,8 %, takže skokový nárůst o 0,2 % je poměrně razantním krokem tímto směrem. Po krátkém vzestupu nad kritickou oblast 1,0630 vyvolaném včerejší příznivou zprávou o HDP a posilováním na akciových trzích je další růst na vážkách. Pokles zpět pod 1,0500 by potvrdil tendenci k oslabování.

Na pořadu dne zasedání ECB a BoE
Kritickou událostí dneška bude tisková konference ECB. Je velmi nepravděpodobné, že by J. C. Trichet a spol. hýbali sazbami, ale vzhledem k existenciální krizi, která znovu zuří v eurozóně, a výraznějším známkám ekonomického zpomalení se nám na tiskové konferenci pravděpodobně představí J. C. Trichet v poněkud více holubičí podobě, než jsme zvyklí, ale neměli bychom nijak zvlášť počítat s jakýmkoli pevným stanoviskem ohledně snižování sazeb. Očekávaná výše sazeb za 12 měsíců se snížila o 25 bazických bodů, zatímco ještě v polovině července se předpokládalo zvýšení o více než 25 bazických bodů.

Určitou úlevu pro euro přinesla na konci včerejšího dne zpráva o tom, že italský senát schválil Berlusconiho revidovaný úsporný plán, který zahrnuje změny v důchodovém systému a zvýšení daně z obratu. Rozdíly v úročení státních dluhopisů Německa a ostatních evropských států byly včera daleko menší, i když například italské CDS sloužící k pojištění státních dluhů jsou stále ještě dvakrát dražší než na počátku července.

BoE na svém dnešním zasedání jen stěží poskytne trhům nějaké vodítko a je předčasné očekávat jakýkoli další posun směrem ke kvantitativnímu uvolňování. Všeobecně se má za to, že BoE bude patrně vyčkávat, dokud nebudou zveřejněna alespoň zářijová data, aby mohla ve srovnání se srpnovými údaji, které byly očividně ovlivněny sérií nepokojů, odhadnout sílu obratu ve spotřebě.

Bankovní dům Goldman Sachs nedávno vydal prohlášení, podle něhož očekává, že Boe zahájí v listopadu další kolo nákupu dluhopisů od BoE, což zní víceméně reálně, pokud nyní začnou data oslabovat. Průzkumy spotřebitelské důvěry ukazují, že důvěra spotřebitelů spadla k úrovním z konce roku 2008 a začátku roku 2009. O uvažování BoE se dozvíme více za dva týdny, až bude zveřejněn zápis z jejího zasedání.

Výhled
V centru pozornosti je dnes po tiskové konferenci ECB řeč Baracka Obamy týkající se zaměstnanosti. B. Obama podle plánu vystoupí na společném zasedání Kongresu před prvním zápasem NFL v letošním roce (B. Obama alespoň do určité míry rozumí národním prioritám.) ve 23:00 GMT.

Přečtěte si prosím náš předchozí komentář z tohoto týdne, který pojednává o potenciálním zvratu, který může tato řeč přinést. Včerejší zprávy, že obsahem této řeči bude povětšinou rozšíření stávajících daňových škrtů a podpora místních samospráv, výdaje na infrastrukturu a rozšíření dávek v nezaměstnanosti, neposkytly USD moc velkou podporu.

Klíčovou otázkou, jak už jsme uvedli dříve, zůstává, zda bude v proslovu zmíněn program HIA-2 (Homeland Investment Act 2) a související opatření. Vzhledem k zjevnému úspěchu intervence SNB by silná podpora programu HIA-2 mohla mít za následek další výrazný pohyb vzhůru, možná až k nebetyčné úrovni 0,95 nebo dokonce paritě v dohledné době. Zůstaňte na příjmu.

V pátek proběhne zasedání představitelů zemí G-7, ale provází ho pověst, že z něj možná nevzejde ani komuniké. Zasedání G-7 jsou obvykle nezáživná, takže ani od pátečního zasedání nebudeme očekávat nic světoborného.

J. Hilsenrath otiskl ve Wall Street Journal článek, podle něhož Fed ve věci dalšího kola QE uvažuje o jedné ze tří možností a svou volbu možná naznačí už na zasedání 21. září. Z těchto tří možností se zdá operace Twist (prodávat přední konec výnosové křivky, a udržet tak vyšší výnosy a podpořit peněžní trhy a nakupovat dlouhý konec a tím ještě více snížit dlouhodobější sazby) nejpravděpodobnější.

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.