Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

29.04.2011 | 10:31 0 Komentářů

Equity Kickoff: Spasí den znovu hospodářské výsledky?

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank

Evropské akciové trhy otevřou v pátek na stejných úrovních, neboť americký hrubý domácí produkt za první čtvrtletí, který byl nižší, než se očekávalo, ochromil ochotu riskovat, a to i navzdory vyjádření Fedu, že se jedná o přechodný jev. Dokáží ochotu riskovat znovu povzbudit hospodářské výsledky firem?

Výsledková sezóna je zatím velmi dobrá
Včera jsme se dočkali další série dobrých hospodářských výsledků celé řady evropských i amerických firem, přičemž jedním z nejzářnějších příkladů tohoto trendu je Deutsche Bank, u níž dosáhla velmi dobrých výsledků divize retailového bankovnictví. Pokud jde o výsledkovou sezónu v USA, odhady předčilo 77 % firem a revize výsledků směrem dolů byly minimální, což naznačuje, že vstupní náklady sice vyvíjejí na společnosti tlak, ten ale není tak velký, aby je nutil snižovat prognózy pro celý rok.

Daimler dnes ráno oznámil, že jeho zisk před odečtením úroků a daní (EBIT) činil v prvním čtvrtletí 2,0 mld. EUR, což zcela odpovídá odhadům analytiků. Čistý zisk tak dosáhl 1,2 mld. EUR, což je oproti loňsku více než dvojnásobek. Důvodem byla vyšší poptávka po automobilech v Číně.

Pokud jde o fúze a akvizice, společnost Total oznámila, že hodlá koupit až 60 % společnosti SunPower za přibližně 1,38 mld. USD, což signalizuje rostoucí zájem o investice do tohoto prosperujícího zdroje obnovitelné energie.

Je však nepravděpodobné, že by dnešní seance byla pro investory takovou slavností, jakou budou mít dnes v Londýně. Dobré hospodářské výsledky a ekonomické údaje o důvěře spotřebitelů v eurozóně by nicméně mohly pro dnešní seanci znamenat dobrý začátek.

Inflace v eurozóně stále zrychluje, nezaměstnanost je pořád vysoká
V rámci eurozóny dnes očekáváme zveřejnění indexu spotřebitelských cen za duben (9:00 GMT), který má být ve srovnání s březnovými 2,6 % na meziroční úrovni 2,7 %.  Evropská centrální banka se tím dostává pod větší tlak, aby pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb. Tento tlak dosud patrně způsobovaly vyšší ceny komodit, se kterými se firmy musely vyrovnávat zvyšováním cen pro zákazníky, ovšem s další vlnou tlaku by mohli přijít odboráři. Nezaměstnanost v Německu totiž klesá, a vytváří se tak větší prostor k jednání o zvyšování mezd.

Co se týče míry nezaměstnanosti v eurozóně v březnu (9:00 GMT), oproti únorovým 9,9 % neočekáváme žádnou změnu, neboť slabý ekonomický růst zatím v tomto regionu nevede k tvorbě pracovních míst.

Poznámka ke společnostem v oblasti informačních technologií: RIM má problém
Společnost Research in Motion, dříve vládce sektoru mobilních telefonů pro firemní zákazníky, včera snížila svůj odhad zisku na akcii za první čtvrtletí (končí v květnu) z 1,47-1,55 USD na 1,30-1,37 USD, neboť poptávka po telefonech BlackBerry klesá, a to dokonce víc, než se čekalo. Research in Motion se potýká s velkou konkurencí ze strany společností Apple a Google a snížením očekávaných zisků ztratila mezi investory značnou část důvěryhodnosti. Po uzavření amerických trhů se v rámci tzv. pozdního obchodování na burze její akcie propadly o 11 %.

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.