Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

7 dní s korunou

Fed i ECB na holubičí vlně zpevňují korunu Koruna si minulý týden prožila několik dní stability následovaných mírným oslabením a vzápětí o něco výraznějším zpevněním. Celkově ovšem nešlo o nijak dramatický vývoj, svůj sedmidenní cyklus koruna ukončila na úrovni EUR/CZK 25,54, tedy jen o nějakých 6 haléřů silnější než byla na jeho začátku. Rozdíl mezi týdenním maximem a minimem pak činil 10 haléřů. Za všemi významnějšími pohyby stály události ze zahraničí.

Česká měna prokazuje již pár měsíců značnou netečnost vůči domácímu vývoji a nejinak tomu bylo v tomto týdnu. Zcela bez reakce se obešla pondělní data o českém běžném účtu a to navzdory tomu, že vykázal výrazně lepší bilanci, než se čekalo. Alespoň nějakou odezvu vyvolala slabá středeční statistika o dynamice cen českých průmyslových výrobců. Ty narostly meziročně o 2,5 %, tedy o 0,8 procentního bodu méně, než se očekávalo. Pomalu rostoucí ceny by mohly představovat pomocné kritérium pro rozhodování ČNB o možném snížení úrokových sazeb a trhy to přimělo k opatrným sázkám proti koruně. Další mírné oslabení následovalo tentýž den a týkalo se všech měn regionu. Souviset to mohlo s finálním odhadem inflace v eurozóně, která byla nakonec o desetinu procentního bodu vyšší, než se původně předpokládalo. Tím alespoň trochu zmírnila tlak na další rozvolnění měnové politiky ECB.

Největší impulz k posílení koruny přišel ve čtvrtek. Dva vysocí představitelé americké centrální banky Fed, R. Clarida a J. Williams se shodně nechali slyšet, že by podle jejich názoru Fed mohl na očekávané zpomalení americké ekonomiky preventivně reagovat snížením sazeb, ačkoliv dosavadní data o nutnosti takového opatření nevypovídala. Trhy si tato vyjádření vyložily jako zpěv holubic a začaly sázet na červencové snížení až o 50 bazických bodů. Zároveň na veřejnost prosákly zprávy o tom, že v ECB již započala diskuze o možné změně definice inflačního cíle směrem nahoru. Ve výsledku tedy ve stejný den na atraktivitě ztratil americký dolar i euro a kapitál si hledal alternativu. Jako vhodná možnost se nabízely měny středoevropských států a česká koruna jako jedna z nich tak během jediného dne posílila o 8 haléřů.

Česká měna tak minulý týden zakončila v blízkosti hodnoty EUR/CZK 25,52, ovšem po víkendu došlo k mírné korekci směrem k oslabení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.