Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

7 dní s korunou – Koruna prochází minovým polem

Koruna zahájila minulý týden korekcí po předchozím výprodeji, který byl spuštěn novým kolem cel mezi USA a Čínou. Trhy částečně uklidnila prohlášení představitelů obou velmocí, která dávala trochu naděje na uhašení sporu. Tento úspěch měl ovšem krátké trvání a koruna tak po zbytek týdne spíše sčítala ztráty. Nepomohl jí úterní potvrzený odhad německého růstu HDP, který mezikvartálně dosáhl -0,1 %, a to hlavně vlivem slábnoucího exportu. Ještě méně podpory pak koruna našla ve Spojeném království, kde premiér Johnson přišel s manévrem, který mu pomocí přerušení schůze sněmovny na další měsíc zjednoduší případný brexit bez dohody. Konec týdne pak byl přinejlepším rozporuplný, kdy na jednu stranu mírně vzrostl index ekonomické důvěry v eurozóně a podařilo se vyřešit vládní krizi v Itálii, zároveň ovšem došlo ke zhoršení nálady mezi evropskými poskytovateli služeb, a za očekáváními zaostala i německá inflace

I tento týden může přinést další tlak proti měnám regionu. Donald Trump dostál svému slibu a uvalil další cla na čínský import, tentokrát v celkovém objemu 125 mld. dolarů. V rétorické rovině sice zástupci obou zemí zároveň ohlásili ochotu pokračovat v jednání, nicméně dosavadní zkušenost ukazuje, že v tomto případě činy bývají nakonec často agresivnější nežli prohlášení. Stále také čekáme, zda a kdy se Trump vrátí k myšlence uvalení dodatečných cel na evropské automobily. Tento úmysl ohlásil během jara a na podzim se k němu má v úmyslu vyjádřit definitivně. 

Podobný efekt má vývoj okolo brexitu a i zde mají budoucí dny výbušný potenciál. Boris Johnson pro tuto chvíli prakticky ochromil britský parlament, když mu naordinoval nucené měsíční prázdniny. Omezil tak možnost zákonodárců odvrátit případný brexit bez dohody legislativní cestou. Opozice, ale i část vládních konzervativců, tak nyní zkoušejí alternativní metody jako např. napadnutí premiérova činu u soudu, nicméně zatím bez úspěchu. Pro českou korunu je každé přiblížení k divokému brexitu špatnou zprávou.

Koruna tak v nejbližší době bude nadále pod silným tlakem. I v případě nalezení dohody nad brexitem a pozastavení eskalace obchodních sporů by se mohla podívat nad úroveň EUR/CZK 26,00, jak ostatně máme v prognóze. Krizová varianta neřízeného brexitu a uvalení cel na evropská auta ze strany USA by pak mohla v krajním případě znamenat i krátkodobé prolomení hranice EUR/CZK 27,00.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.