Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

7 dní s korunou – Fed mezi mlýnskými kameny

Koruna se v uplynulém týdnu pevně držela poblíž hladiny EUR/CZK 25,86. Česká data o nezaměstnanosti, inflaci ani běžném účtu nepřinesla velká překvapení a koruna tak reagovala pouze na mezinárodní vývoj, ovšem i zde pouze omezeně. Výraznější výkyv zaznamenal kurz ve čtvrtek bezprostředně po ohlášení stimulačního balíčku ECB, která přikročila ke snížení depozitní sazby o 10 bazických bodů v kombinaci s nákupy aktiv, vstřícnějšími sazbami pro evropské banky a programem TLTRO-III. Posílení koruny zde ovšem nemělo dlouhého trvání a ještě během tiskové konference prezidenta Draghiho došlo k úplné korekci.

Český ekonomický kalendář je pro tento týden zcela prázdný. V pondělí jsme se pouze dozvěděli údaje o indexu cen výrobců, které jen mírně předčily očekávání, když vzrostly o 2,1 %. Na rozhodování České národní banky to ovšem zřejmě nebude mít významný vliv a kurz na tuto informaci tudíž nereagoval. Z Německa i z eurozóny přijdou výsledky ZEW indexu, od kterého se v Německu očekává znatelné zlepšení a jeho hodnota by mohla i napovědět, zda se země vyhne ve třetím kvartále technické recesi. Pokud se naděje nenaplní, zklamání by se vzhledem k úzké provázanosti české a německé ekonomiky mohlo přelít i do oslabení koruny.

Nejsledovanější nadcházející měnovou událostí ovšem bude zasedání americké centrální banky Fed, ke kterému dojde ve středu. Podle odhadu trhu zde již není pochyb o tom, že přikročí ke snížení základní sazby o 25 bazických bodů. Implikovaná pravděpodobnost tohoto kroku je dokonce 95 % a do měnového kurzu je tak již plně započítána. Bez zajímavosti ovšem nebude doprovodný komentář výhledu americké ekonomiky. Šéf Fedu Powell snižování sazeb označoval za preventivní akt, který je motivován hlavně vyostřenou situací na poli mezinárodních obchodních vztahů, které hrozí ohrožením amerického exportu. Při posledním snížení sazeb se dva členové rady Fedu postavili do opozice s tím, že podle dat z trhu práce i o domácí poptávce není měnového uvolnění zapotřebí. Naproti tomu prezident Trump prakticky denně bombarduje centrální banku kritikou na Twitteru a tvrdě požaduje výrazné snížení sazeb  „ideálně alespoň na nulu“. Trh je tak rozpolcen ohledně příštího zasedání, které proběhne v říjnu. Očekávání na další snížení oproti zachování sazeb jsou téměř vyrovnány a klíčové tak pro trh může být každé slovo centrálních bankéřů. V současné situaci značné nejistoty ale USD může uškodit jen tvrdý zásah do zad od vlastní centrální banky. A to nečekáme. Naopak nejistota, váhání a rizika mohou paradoxně dolaru pomoci a oslabit evropské měny včetně české koruny.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.