Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

7 dní s korunou: Evropské měny slábnou, favoritem trhů byl dolar

Česká měna zahájila uplynulý týden v poklidném duchu, nerozházelo ji ani úterní zvolení Borise Johnsona lídrem britských konzervativců a potažmo premiérem Spojeného království, ani středeční nepříznivý výsledek indexu nákupních manažerů v Německu i v eurozóně. Mírné zisky vůči euru si měny středoevropských států začaly připisovat s blížícím se čtvrtečním zasedáním ECB, pravděpodobně v opatrném očekávání snížení sazeb.

Jelikož ale evropští bankéři ke snížení sazeb nakonec nesáhli, tyto zisky nakonec neměly dlouhého trvání. Ihned po ohlášení stability sazeb odepsala koruna jejich první část a po následné tiskové konferenci s prezidentem ECB Draghim přišla i o jejich zbytek a vrátila se do blízkosti původní hodnoty EUR/CZK 25,54. Draghi sice na jednu stranu zopakoval odhodlání centrální banky vytlačit evropskou inflaci do vyšších hodnot, než jaké jsme v poslední době pozorovaly, zároveň ovšem poskytl pozitivnější náhled na současný vývoj evropské ekonomiky.

Pátek přinesl již znatelnější oslabení a to v reakci na data z americké ekonomiky. Ta nepřestává pozitivně překvapovat, když ve zřetelném kontrastu k Evropě každá další várka ekonomických dat přebíjí tržní předpoklady. Tentokrát se jednalo o údaje o americkém růstu HDP, soukromé spotřebě a cenovém indexu, které všechny dopadly lépe, než se čekalo. Bankéři v americkém Fedu tak dostali další impulz k přehodnocení nutnosti výraznějšího zásahu a trhy musely opět zmírnit očekávanou pravděpodobnost a intenzitu případného snížení sazeb.

Ani vyjádření nového premiéra Spojeného království Johnsona nehrálo české měně úplně do karet. V souladu s rétorikou z volební kampaně Johnson opakovaně vyjádřil přesvědčení, že se mu podaří vyjednat novou dohodu o brexitu, kterou ovšem státy Evropské unie svorně považují za hotovou. Tato situace nahrává možnosti odchodu Britů bez dohody, což by mohlo narušit evropský obchod.

Celkově tak má koruna za sebou spíše neúspěšný týden, když stihla oslabit přibližně o 8 haléřů a své putování završila na hodnotě EUR/CZK 25,61.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.