Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

7 dní s korunou

Česká měna strávila většinu uplynulého týdne v okolí EUR/CZK 25,80. Vzhledem k absenci zásadnějších překvapení si tuto hodnotu přibližně udržela až do pátku, kdy spolu s ostatními měnami regionu během několika hodin oslabila o 13 haléřů v reakci na další eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou. Nová cla uvalená Čínou a reciproční opatření americké vlády znovu rozvířila nejistotu ohledně budoucnosti mezinárodních obchodních vztahů, což malým otevřeným ekonomikám nesvědčí. Po víkendovém summitu zemí G-7 ovšem dnes došlo ke korekci a koruna se vrátila do blízkosti EUR/CZK 25,78. Podle našeho odhadu se koruna v následujícím týdnu dalšího posílení již nedočká, jelikož proti ní bude nadále působit nejistota ohledně vývoje v zahraničí.
Kromě zmiňovaného summitu G-7, na kterém k zásadnímu obratu ve vyjednáváních nedošlo, bylo další ostře sledovanou událostí tohoto víkendu i vystoupení šéfa amerického Fedu Jeroma Powella. Ten v něm v podstatě potvrdil předchozí prohlášení ostatních centrálních bankéřů. Nedávné snížení amerických sazeb tak podle něj trhy nadále mají chápat jako preventivní opatření, nikoliv jako nastavení delšího trendu uvolňování měnové politiky. Nevyloučil ovšem možnost dalšího zásahu, který ale podmiňuje nepříznivým vývojem americké i globální ekonomiky. Trhy nadále počítají s tím, že Fed ke snížení sazeb na svém podzimním zasedání přikročí.

Ani nadcházející týden není na data úplně bohatý. Pondělní výsledky německého IFO indexu podle očekávání ukázaly další zhoršení ekonomického sentimentu, což pro korunu ovšem nebylo překvapení. Ve čtvrtek se dozvíme harmonizované údaje o německé inflaci, která by podle tržních očekávání měla mírně zrychlit na 1,2 %. I tak se však drží hluboko pod cílem ECB a to samé bude platit i o páteční inflaci za celou eurozónu, která by měla dosáhnout pouze 1,0 %. S blížícím se termínem zasedání rady ECB se tak začne jevit jako stále pravděpodobnější, že centrální banka sáhne ke snížení depozitní sazby, podle našeho názoru rovnou o 20 bazických bodů.

V USA budou tento týden stát za pozornost data o spotřebitelské důvěře, u které se čeká poměrně výrazné ochlazení, ačkoliv z historického pohledu se nadále bude držet na silné úrovni. Vzhledem k vytrvalému tlaku, kterému je Fed vystaven mimo jiné ze strany prezidenta Trumpa, by jakékoliv předzvěsti výraznějšího zpomalení americké ekonomiky přiživily spekulace na razantnější snížení sazeb, čímž by se dolar ocitl pod tlakem. Podobně by mohl zapůsobit páteční PCE deflátor, tedy ukazatel inflace preferovaný Fedem. Jeho jádrová složka by si podle očekávání měla udržet předchozí dynamiku, která zatím po bezprostředním zásahu centrální banky nevolá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.