Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

7 dní s korunou

Česká měna minulý týden pokračovala v oslabujícím trendu. Není se ani čemu divit, dobrých zpráv mnoho nebylo, naopak o varovné signály nebyla nouze. Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje hrozbami dalších cel a přidali se k nim již i obvinění z měnových manipulací. Evropský ekonomický sentiment klesá, stejně tak český i německý průmysl a export. Naději živí alespoň český maloobchod a dobře dopadly i německé průmyslové objednávky. Celkově ale koruna jako měna malé otevřené ekonomiky nezvládá vzdorovat globálním rizikům a za sedm dní oslabila o zhruba 6 haléřů na úroveň EUR/CZK 25,84.

Dnes ráno zveřejněná data o české inflaci potvrdila, že cenová dynamika zůstává vysoká. Červencový výsledek 2,9 % byl ovšem ovlivněn řadou dočasných faktorů, jako byly ceny potravin či prázdninové zdražení dovolených. Ačkoliv se tak inflace nadále pohybuje blízko horní hranice pásma tolerovaného Českou národní bankou, nelze z toho usuzovat na obrat v její politice směrem ke zvýšení základní úrokové sazby. ČNB pevně věří tomu, že inflační tlaky budou postupně slábnout a ve světle globálních rizik preferuje stabilitu sazeb.

Další klíčovou událostí bude úterní inflace v USA. Zde se očekává meziroční hodnota 1,7 % a u jádrové složky pak 2,1 %. Pokud se predikce trhu naplní a zároveň se výrazně nezhorší „měkké“ indikátory amerického sentimentu (Empire State, Philadelphia Fed, University of Michigan), pak by podle našeho názoru měl Fed během podzimu přikročit ke snížení sazeb jen o 25 bazických bodů, ačkoliv trhy v tuto chvíli sázejí na ještě výraznější uvolnění. K němu by podle nás mohlo dojít pouze v případě další eskalace obchodních sporů, v opačném případě by měl dolar proti koruně posílit.

V neposlední řadě nás bude zajímat i středeční várka dat o hospodářském růstu. V České republice by druhé čtvrtletí mělo dopadnout stále ještě solidně, při přetrvávajícím svižném růstu mezd a nízké nezaměstnanosti by primárně vlivem domácí poptávky mělo HDP meziročně narůst o 2,6 %. Méně růžová již je situace v Německu, kde se zhoršujícím se ekonomickým sentimentem dochází k postupým snižováním odhadu růstu HDP a v současnosti se očekává dokonce jeho mezičtvrtletní pokles o 0,1 %. Celá eurozóna by si pak měla připsat 0,2 %. Jakákoliv odchylka německého výsledku směrem dolů by patrně vystavila českou měnu dalšímu tlaku.

Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.