Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

7.2. AUD vystřelil nahoru poté, co RBA ponechala sazby beze změny

07.02.2012 | 10:06 0 Komentářů

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

RBA dnes překvapila svým rozhodnutím ponechat základní úrokovou sazbu cash target na úrovni 4,25 %. AUD v důsledku toho vystřelil nahoru, protože se s jistotou očekávalo snížení o 25 bazických bodů, které již bylo započítáno do kurzu.

RBA své rozhodnutí zdůvodnila tím, že rizika spojená s Evropou jsou stále značná a od posledního zasedání se ekonomické podmínky ještě zhoršily. V průvodním prohlášení vyhodnotila měnovou politiku jako přiměřenou – zápůjční sazba se pohybuje téměř na střednědobém průměru, ale vzhledem k poklesu poptávky a zpomalení inflace je do budoucna prostor pro snížení sazeb.

Co se týče Číny, RBA uvedla, že růst zpomaluje, ale většina ukazatelů za druhou polovinu roku zůstává na solidní úrovni. Zmínila sice silný kurz AUD, ale nehodnotila ho jako důvod ke snížení sazeb, přičemž jako jeden z hlavních faktorů posílení uvedla oslabení EUR.

Vyrojily se také spekulace o tom, že hodnota příští alokace PBOC do nových půjček v jüanech (bude ohlášena mezi 11. až 15. únorem) bude pod očekáváním. Poslední průzkum ukazuje nárůst očekávání z 640,5 mld. jüanů v prosinci na 1,0 bil. jüanů a spekuluje se o hodnotě kolem 700-800 mld. jüanů. Šanghajské akcie kvůli tomu oslabily (o téměř 2 %), a v důsledku toho došlo ke krátkému mírnému poklesu i u rizikových měn.

Ostatní burzy však omezily negativní dopad a zůstaly v černých číslech.

Japonské ministerstvo financí zveřejnilo podrobné údaje o svých intervencích ve čtvrtém čtvrtletí. Ty ukazují, že kromě celkových více než 8 bil. JPY použitých 31. října 2011 (tento zásah byl oznámen, ale nebyla známa jeho výše) pokračovalo ministerstvo financí až do 4. listopadu v neoznámených neboli „skrytých“ intervencích, jež dosáhly výše 1 bil. JPY.

V noci zveřejněné britské maloobchodní tržby BRC byly o něco lepší, než se očekávalo, ale ukázaly, že britské maloobchody zažily druhé nejslabší lednové tržby od roku 1995. Největší propad zaznamenaly v lednu 2010. Tržby ve srovnatelných obchodech klesly po prosincových vánočních +2,2 % meziročně o 0,3 % oproti očekávaným 0,8 %.

Podrobné údaje ukazují na klesající tržby v kategorii příslušenství do domácnosti, téměř nulový růst u oblečení a výrazně nižší tržby u potravin (upozorňujeme, že tato zpráva měří tržby podle hodnoty, takže hlavním faktorem jsou pravděpodobně vysoké slevy).

Během pondělní evropské seance to s EUR cloumalo sem a tam, protože byly oznámeny/odloženy rozhovory/setkání s řeckými představiteli a v konečném důsledku se nic nevyřešilo. Nejistota přetrvává, ale měny se vrátily téměř na tytéž úrovně, na kterých včera asijská seance otvírala.

Nad očekávání lepší německé podnikové objednávky nedokázaly EUR podpořit, protože řecké snahy splnit požadavky Trojky na škrty/úspory se zjevně nacházejí v bludném kruhu. Požadavky Trojky, které jsou podmínkou pro uvolnění finančních prostředků ve výši 130 mld. EUR, zahrnují snížení mezd v soukromém sektoru, např. 20% snížení minimální mzdy, rozpočtové škrty a 15% snížení doplňkových důchodů.

AUD se před dnešním očekávaným snížením sazeb o 25 bazických bodů ze strany RBA dařilo o něco hůře, přičemž na zbytek komoditního prostoru měly vliv nižší ceny komodit. Oslabování CAD poněkud zmírnil silný kanadský index nákupních manažerů – oproti předchozím 63,5 a očekávaným 59,7 vzrostl na 64,1. Ceny domů ve Velké Británii předčily očekávání, když rozšířily nedávnou sérii nad očekávání dobrých údajů.

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.