Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

4.10. RBA nechává sazby na stejné úrovni; doprovodné prohlášení se nese převážně v holubičím duchu

04.10.2011 | 10:49 0 Komentářů

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Očekávané australské údaje a oznámení RBA o úrokových sazbách udržovaly měny na začátku asijského obchodování ve vyčkávacím režimu.

Austrálie zveřejnila za srpen téměř rekordní obchodní přebytek ve výši 3,1 mld. AUD, což je těsně pod rekordním přebytkem z loňského června ve výši 3,5 mld. AUD. Po červencovém 0,9% poklesu dovoz meziměsíčně vzrostl o 3 %, k přebytku ale nejvíce přispěly vyšší ceny zlata a obrat ve vývozu železné rudy a uhlí.

Po neuspokojivém 0,85% poklesu v červenci vývozy vykázaly zdravý meziměsíční růst ve výši 8 %. Reakce AUD byla jen tlumená, rychlý růst o 15 bodů se v převládajícím negativním postoji k riziku brzy obrátil. Stavební povolení také zaznamenala zdravé zisky, meziměsíčně v srpnu narostla o 11,4 %, i když lepší údaje jsou bezpochyby výsledkem vládních grantů/podpor s cílem pomoci procesu rekonstrukce po povodních ve státě Queensland.

Jak se většinou očekávalo, RBA ponechala oficiální úrokové sazby nezměněné na úrovni 4,75 %. Doprovodné prohlášení ale mělo silnější holubičí tón než ta předchozí, zaznělo konkrétně, že inflace by nyní mohla více odpovídat cílovým úrovním, a tím by mohla zvětšit prostor pro politiku podpory poptávky (tzn. prostor pro snížení?).

RBA poznamenala, že obchodní bilance zůstává velmi vysoká, i když Čína i zbytek Asie pokračuje v expanzi. Spotřebitel je i nadále opatrný, neboť volatilita finančního trhu důvěře nepřeje. Po tomto oznámení AUD oslabil na jednoletá minima.

V průběhu asijského obchodování se EUR drželo na svých pozicích i přes minima na newyorské burze, navzdory zprávám agentury Reuters o tom, že ministři financí eurozóny zvažují odložení další tranše pomoci Řecku až na listopad, zatímco zároveň přehodnocují míru zapojení soukromého sektoru do druhého mezinárodního záchranného balíčku.

Americký senát schválil návrh zákona, který má donutit Peking zrychlit posilování kurzu čínské měny. Nyní bude následovat týdenní rozprava. Jak již napsal dříve John, na čínský dovoz sice můžete uvalit vyrovnávací cla, ale celkové částky nepředstavují žádnou významnou hrozbu.

Čína reagovala prohlášením, že tento zákon porušuje pravidla Světové obchodní organizace a může

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.