Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

3Q pro majitele tankerů bude nejsilnější od roku 2008

29.09.2015 | 16:58 0 Komentářů

Výrazný pokles cen ropy s sebou přinesl propad akcií těžařských společností. Na druhé straně s více frekventovanou dopravou a skladováním ropy  si majitelé tankerů mohou účtovat nejvyšší nájemní sazby od roku 2008.

Rekordní produkce ropy výrazně zvýšila poptávku po tankerech, která zvýšila nájemní sazby tankerů. Podle banky Jefferies ve 3Q denní pronajmutí tankeru stálo 48 tisíc dolarů, přičemž v minulém roce to bylo 22 tisíc dolarů. Letošní 3Q byl nejvýnosnější od roku 2008.

V roce 2008 náklady na pronajmutí tankery dosáhly skoro 200 tisíc dolarů za den. Majitelé lodí využívali levné půjčky a nechali si postavit velké množství nových lodí. V příštích letech se naplno projevil přebytek lodí, který stlačil nájemní sazby až pod úroveň ziskovosti a majitelé lodí byly od roku 2009 do 2014 v krizi.

Za posledních dvanáct měsíců akcie společnosti Nordic American Tankers (NAT) vzrostly o 86,4 %, zatímco Euronav (EURN) posílily o 36,5 %.

Sektor těží i z vyšší poptávky po ropě v Číně. Ačkoliv jsou obavy ohledně ekonomického růstu, tak Čína využívala nízkých cen ropy k naplňování strategických rezerv, tím zvýšila poptávku po tankerech. Rovněž se využívalo i contango u futures cen ropy, což je stav, kdy jsou budoucí kontrakty dražší než současné. Obchodníci s fyzickou ropou, tak mohli koupit na spotovém trhu, pronajmout si tanker a vstoupit do krátké pozice v budoucím kontraktu, pokud byl časový spread u kontraktů dostatečně velký na pokrytí nákladů pronajmutí tankeru.

Jefferies odhaduje, že by se vysoké nájemní sazby mohly udržet delší dobu s příchodem vyšších exportů íránské ropy.

Zdroj: Financial Times

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.