Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

29.9. Zvýšení marží způsobilo u zlata útěk z pozic

29.09.2011 | 10:17 0 Komentářů

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Minulý týden dal komoditám co pro to. Stříbro ztratilo 34% během pár dní, což je nejprudší propad za uplynulých 30 let. Zlato zatím od svého vrcholu oslabilo o 20 procent, což se během uplynulé dekády přihodilo pouze dvakrát. Měď od únorových maxim odepsala třetinu hodnoty, protože hedžové fondy poprvé po dvou letech otočily pozice na spekulace na pokles.

Důvodů je několik: riziková averze, útěk k hotovosti na pokrytí ztrátových pozic jinde, ekonomické zpomalení mající na svědomí nižší poptávku po průmyslových kovech a v neposlední řadě zvýšení marží ze strany CME, největší světové burzy s futures. K tomu všemu se na trhu hovořilo o velkých prodejích čínských investorů.

Od začátku srpna indikovala vysoká volatilita na zlatě zvýšenou nejistotu ohledně budoucího vývoje. Od té doby a od 6. září, kdy zlato dosáhlo nového maxima 1921 dolarů, začali profesionální investoři redukovat pozice navzdory tomu, že globální akciové trhy otočily vývoj. Několik 100 dolarových korekcí během minulého měsíce znepokojilo investory, kteří pohlíželi na zlato jako na jediný bezpečný přístav.

Útěk ze zlata se odehrát minulý pátek, kdy bezprostřední zvýšení marží na futures na zlato ze strany CME stačilo cenu pod 1700 dolarů, a zrychlil v pondělí, kdy mohli na situaci reagovat investoři z dálného východu. Stříbro rozšířilo pokles, který utrpělo na začátku května a zlato dosáhlo, ale neprolomilo, 200 denní klouzavý průměr.

V našem článku

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.