Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

29.8. Týdenní komentář k vývoji komodit

30.08.2011 | 14:19 0 Komentářů

Týdenní komentář k vývoji komodit

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Index Reuters Jefferies CRB za minulý týden posílil o půl procenta a jeho roční výkonnost je téměř na nule. Nejhůře si vedlo zlato a stříbro, zatímco energie a průmyslové kovy si vedly lépe. V sektoru zemědělství se pozornost vrátila k pšenici. Zhoršující se předpověď počasí vyhnala ceny pšenice v USA i v Evropě výše.

Za propadem zlata stojí slabé dlouhé pozice

Zlato prošlo prudkou korekcí, když byly uzavřeny slabé spekulativní pozice, a cena během dvou dní spadla o 200 dolarů.Prodej pravděpodobně spustila kombinace překoupeného trhu a zvýšení marží pro obchodování futures na zlato o 55% ze strany burzy CME.

CME se tak rozhodla po denních výkyvech ceny přesahující tři procenta. To na trh vrátilo vzpomínky a obavy z vývoje a kolapsu ceny na stříbru, když v květnu také došlo k prudkému nárůstu ceny a poté k ostrému zvýšení marží.

Podpora na 1700 dolarech

Výprodej se zastavil na 1705 dolarech, což je úroveň 50% návratu z předchozí rally. Poté došlo k návratu kupců, kteří byly vystrnaděni ze slabého akciového trhu. Prudkost výprodeje mají na svědomí především spekulativní dlouhé pozice, které byly otevřeny během posledního měsíce.

Faktory, které poslední rok hnaly cenu zlata výše, na trhu stále přervávají a střednědobý růstový trend je na zlatě stále v platnosti.

Podpora je nyní na úrovni 1697 dolarů, to představuje 50% korekci nedávné rally, klouzavé průměry jsou pak na cenách 1570 a 1480 dolarů. Cena může poklesnout až sem, aniž by došlo k narušení dlouhodobého růstového trendu.

Vysoká volatilita ukazuje, že před námi nejsou snadné časy

Za uplynulý měsíc 30 denní volatilita měřené indexem VIX neustále rostla a aktuálně dosahuje 34,4 procent, což je o 64% nad průměrem roku 2010, což byl z pohledu zlata další silný rok. To nám jednoduše říká, že i přes rostoucí trend mohou na trhu přijít tak silné a náhlé korekce, jakou jsme zažily v uplynulých dnech. Investoři, kteří chtějí na zlaté

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.