Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

29.8. Evropská rétorika týkající se likvidity se přes víkend vystupňovala

29.08.2011 | 12:42 0 Komentářů

Andrew Robinson, Forex Strategist, Saxo Bank

Zatímco Ben Bernanke v pátek ve svém projevu v Jackson Hole nesdělil o další politice nic nového, šéfka MMF Lagardeová byla v sobotu otevřenější a varovala, že světová ekonomika vstoupila do nebezpečné nové fáze, která si žádá, aby světoví politici jednali ihned.

Vyzvala také k okamžité (možná i nucené) rekapitalizaci bankovního sektoru s varováním, že pokud nebude provedena (ať již ze soukromých nebo státních prostředků), bude to znamenat zvyšující se riziko vysilující likviditní krize. J.-C. Trichet později oponoval, že žádná evropská likviditní krize není a znovu zopakoval, že je ECB rozhodnuta udržovat cenovou stabilitu.

Článek v britských Sunday Times ovšem naznačuje, že ECB a Evropská komise zvažují radikální plán jak zabránit nové evropské dluhové krizi. V rámci tohoto plánu by se podle článku mohli politici rozhodnout nabídnout garance pro určité typy bankovních závazků (byly by pojištěny z Evropského fondu finanční stability EFSF s objemem 440 mld. EUR), což by uklidnilo obavy, že některé banky eurozóny jsou vyloučeny z mezinárodních peněžních trhů.

Ve víkendovém vydání britského Daily Telegraph byla ale na základě zpráv, že proti balíčku je připraveno hlasovat stále více členů koaličního kabinetu Angely Merkelové, zpochybněna dokonce i životaschopnost samotného EFSF.

Pokud jde o makrodata, čeká nás rušný týden. V Asii se obchodování rozjelo pomalu a pohybovalo se v úzkém pásmu. Jediným zveřejněným údajem, který ale neměl příliš velký význam, jsou prodeje nových domů HIA v Austrálii, kde se projevil meziměsíční pokles o 8,0 %, což je o malinko pomalejší, než propad o 8,7 % v předchozím měsíci.

Evropská seance bude ovlivněna skutečností, že ve Velké Británii je dnes svátek, takže můžeme očekávat další utlumenou aktivitu. Mezi hlavní zveřejňované údaje bude patřit srpnový index spotřebitelských cen z Německa, po němž budou přicházet podobné údaje i z mnoha dalších států, a celý obrázek doplňují švédské maloobchodní tržby a norské mzdy ve výrobním sektoru.

Spojeným státům se vyhnuly vážné škody, které mohl způsobit hurikán Irene, a trhy by tedy měly otvírat jako obvykle. Pokud jde o data, čeká nás nabitější kalendář přinášející osobní příjmy/spotřebu, deflátor výdajů na osobní spotřebu, rozjednané prodeje domů a výrobní aktivitu dallaského Fedu.

Shrneme-li dění, kde kterému došlo během páteční seance, pozornost byla upřena především na Bernankeho projev v Jackson Hole, během nějž Bernanke sice žádná další opatření týkající se kvantitativního uvolňování přímo neoznámil, ovšem zopakoval, že Fed má k dispozici mnoho nástrojů a že je v případě nutnosti připraven v září reagovat zasedáním, které by namísto obvyklého jednoho dne trvalo celé dva dny. Skutečnost, že nedávný ekonomický vývoj nevyvolal žádnou

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.