Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

25.10. Battellino z RBA vidí ekonomiku optimisticky; důležitý bude zítřejší index spotřebitelských cen

25.10.2011 | 10:10 0 Komentářů

Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo Bank

Měny se v Asii po oscilacích z předchozího dne držely v úzkých pásmech. Propad asijských akciových trhů do červených čísel vyvolal mírný, ale nijak zvlášť dramatický tlak na EUR a ostatní rizikové měny.

Zveřejňované údaje byly druhořadé a nepříliš významné. Jedinou událostí bylo vystoupení viceguvernéra australské centrální banky RBA Rica Battellina, který poskytl poměrně vyvážený pohled na ekonomiku. Na jedné straně řekl, že RBA uznává, že silný AUD škodí některým sektorům ekonomiky, zároveň ale dodal, že některé fundamentální ukazatele jeho sílu potvrzují.

Uvedl, že nezaměstnanost zůstává na nízké úrovni a na trhu práce se neobjevují téměř žádné známky zhoršování situace, jelikož dlouhodobá expanze v oblasti surovinových zdrojů pokračuje.

Obavy z bubliny v oblasti bydlení bagatelizoval tím, že příjmy domácností jsou solidní a úvěrové standardy bank vysoké. Znovu zopakoval, že zítra zveřejňovaný index spotřebitelských cen bude mít velký vliv na rozhodování o budoucí politice v oblasti úrokových sazeb, i když nebude jediným ukazatelem, který bude brán v potaz.
Přes noc byly hlavní hnací silou sentimentu odlišné výsledky indexů nákupních manažerů z Východu a Západu.

Zatímco předběžný údaj o čínském indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru dle HSBC poskytl pozitivní vzpruhu, jelikož došlo k návratu zpět nad hranici 50, a to na 51,1 (i když minulý měsíc byla jeho schopnost predikce konečného čísla mizivá), a v kombinaci s tím, co bylo na víkendovém summitu EU považováno za pozitivní vývoj, vytáhl EUR vůči USD až na šestapůltýdenní maxima. V Evropě ovšem situace vypadala jinak.

Německý index nákupních manažerů se propadl na 48,9 (nejnižší hodnota od července 2009) a eurozóna zaznamenala pokles o 1,2 bodu na 47,3 (jedná se také o předběžné údaje). Sektor služeb vykázal smíšené výsledky. V Německu se odrazil na 52,1, v eurozóně spadl na 47,3. Výsledkem byla pro EUR celkově rozkolísaná seance, i když EUR se zatím udrželo v uznávaném rozmezí.

Co se týče údajů z USA, index aktivity chicagského Fedu vykázal mírné zlepšení na -0,22 (což je ovšem horší výsledek než očekávaných -0,10), veškerá pozitiva však vymazala revize srpnového údaje z -0,43 na -0,59.

Wall Street však dodaly odvahu avíza solidních hospodářských výsledků (Caterpillar) a naděje související s Evropou, takže si pospíšila do těsné blízkosti hlavních technických úrovní rezistence (1 257 u S&P, 11 967 u DJIA), přičemž DJIA si připsal 0,89 %, S&P 1,29 % a Nasdaq 2,35 %.

W. Dudley z Federální rezervní banky se nechal slyšet, že Fed by mohl přistoupit k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování, bědoval přitom nad stále vysokou úrovní sazeb u hypotéčních úvěrů. Když už je řeč o vlastnictví nemovitostí, organizace FHFA oznámila aktualizaci a zmírňování určitých omezení v rámci svého programu refinancování úvěrů na bydlení HARP (Housing Affordable Refinance Program), aby tonoucí dlužníci získali přístup k refinancování.

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.