Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

17.10. Zestátnění bank – výhodný obchod pro daňové poplatníky?

17.10.2011 | 12:32 0 Komentářů

Tomas Berggren, akciový analytik, Saxo Bank

Prezident Evropské centrální banky Trichet nedávno řekl, že Evropský záchranný fond (EFSF) by mohl být využitý k rekapitalizaci bank Evropské měnové unie. Základním problémem je diskuze, kolik peněz je pro postavení finančního systému zpět na nohy třeba.

Prezident Evropské komise Jose Barrose naznačil, že plán na rekapitalizaci bank, který má obnovit důvěru, se vyvíjí, jak má. V tu samou dobu ECB opět zavedla dlouhodobé půjčky, které bankám zajistí až do ledna 2013 neomezenou hotovost. Zatímco politici si kupují čas, aby zjistili, jak odstranit tlak, pod kterým se bankovní sektor nalézá, my se ptáme: je tak velký záchranný plán pro daňové poplatníky dobrý obchod?

Insolvence Itálie – sebenaplňující proroctví
V případě standardního scénáře, kdy by došlo ke snížení hodnoty dluhopisů, by země PIIGS čelily dvěma problémům. Na jedné straně jde o problém samotné insolvence, na straně druhé o problém likvidity.

Vezměme situaci Španělska a Itálie. Španělsko je více zadlužené než Itálie, ačkoliv jeho výše dluhu je poloviční. Nedostatek vůle národních představitelů situaci řešit spolu v kombinaci s rostoucím znepokojením může však i Itálii zlomit vaz.

Scénář snížení hodnoty
Předpokládejme snížení poměru dluhu k HDP u všech pěti států PIIGS na stejnou úroveň. Výše relativních ztrát by závisela na tom, jak

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.