Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

10.10. Opustilo zlato status bezpečného přístavu?

10.10.2011 | 12:44 0 Komentářů

Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Před zveřejněním americké měsíční zaměstnanosti rostla na trhu ochota riskovat. V Evropě dvě centrální banky poskytly další stimuly a oficiální místa vykazují zvýšenou ochotu podporovat bankovní sektor.

Ačkoliv se sentiment mírně zlepšil, komoditní trhy nadále ovlivňuje averze k riziku daná problémy na finančních trzích a ekonomickým zpomalením. Trhy nyní vypadají chyceny mezi dvěma protichůdnými skutečnostmi: nedávný výprodej nebyl po fundamentální stránce opodstatněný, ale pokud se dostaví recese, spustí výprodej horší než v letech 2008 až 2009.

Dolar se po nedávné rally ustálil, což komoditám pomohlo se stabilizovat, navíc je třeba vzít v úvahu, že hedžové fondy v uplynulých týdnech snížily své dlouhé expozice v komoditách na polovinu.

Index Reuters Jeffries CRB má za sebou poprvé po měsíci týdenní růst. Silný návrat zažil především energetický sektor. Táhly ho naděje, že ekonomické stimuly sníží riziko recese v USA. Průmyslové kovy si připsaly také růst, zejména měď, které od srpna spadla o třetinu.

Ropu podpořil propad amerických zásob
Dramatický výprodej ropy během uplynulých měsíců proběhl navzdory fundamentálnímu tlaku zejména na ropě brent, kde se ještě nedostavilo očekávané zpomalení poptávky a navýšení libyjské produkce.

Cena ropy WTI dosáhla jednoletého minima na ceně 75 USD za barel. Poté následoval růst po nečekaném poklesu stavu zásob a ropa se obchoduje v 10 dolarovém pásmu s rezistencí na 85 USD. Americké zásoby ve srovnání s pětiletým benchmarkem poklesly na nejnižší hodnoty od listopadu 2008 a zásoby v Cushingu, centrálním skladu pro ropu NYMEX WTI, poklesly na 18 měsíční minimum. To podporuje sbližování spreadu, jak ukazuje graf níže.

Forwardové křivka ropy Brent nadále oceňuje pokles ekonomického zpomalení a to bude také limitovat v dalších týdnech prostor pro růst. Aktuálně je oceněn také pokles ceny Brent pod 100 dolarů, což by způsobilo problémy pro některé členy OPECu a Rusko, které požadují vysoké ceny, aby mohly vyrovnat rozpočty. Také to zvyšuje pravděpodobnost, že Saúdská Arábie přestane s nadměrnou produkcí, aby ceny vyrovnala.

Zlato se chová jako ostatní komodity – prozatím
Cena se ustálila v pásmu 1685 ž 1585 dolarů a pokouší se vzpamatovat z nedávného výprodeje. Je zajímavé pozorovat, jak se mění chování zlata. Z bezpečného přístavu se stává komoditou, která se vyvíjí v souladu s ostatními rizikovými aktivy jako je ropa nebo akcie. Fyzické nákupy na spodní straně cenového rozpětí mohou zabránit dalším poklesům.

Tento návrat k

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.