Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

1.9. Italské a francouzské banky mají problém; a ani Bernanke to nedokáže změnit

01.09.2011 | 13:05 0 Komentářů

Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank

Italské a francouzské banky se můžou stát fénixem na poli evropském bankovním poli. Opětovný růst kurzu může ve skutečnosti skrývat skvělou investiční past, protože tři dekády úvěrové expanze jsou u konce.

Část poklesů, které nedávno proběhly v bankovním sektoru, byly založeny na realitě, část poklesů proběhla bez zřejmého podnětu. Lze tedy, jakmile se trh stabilizuje a vyrazí opět vzhůru, koupit výhodně za nízkou cenu? Z našeho pohledu rozhodně ne v Itálii a Francii, zvláště když mezibankovní trh zůstává pod velkým tlakem se sazbami na úrovních, kde byly před těsně před krizí na konci roku 2007 (viz graf 1).

Před námi je několik rizik

Bankovní systém je z povahy věci komplexní záležitost. Několika ukazatelům by však investoři měli věnovat zvýšenou pozornost. Tady jsou:

1. snižování úrovně ROE (ukazatel návratnosti kapitálu, viz graf 2)

2. od krize 08-09 stagnují úrokové marže (a nižší vyplácené provize) (viz graf 3)

3. stále stejná úroveň poměru aktiv ke kapitálu v rozvaze (graf 4).

Tyto vlastnosti spolu s výraznými aktivitami mimo domácí trh, pohledávkami vztahujícími se částečně k zemím PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko) určují dnes rizikový profil evropských bank. Italské a francouzské banky běžně vykazují tyto charakteristiky.

Zaměřeno na geografii

Velké italské a francouzské banky jsou mimo svoje domácí trhy vystaveny poměrně velkému úvěrovému riziku, některé trhy, kterých se účastní, jsou dokonce exotické. Navíc obě země čelí tlakům spojeným s vládními dluhy a jak rostou náklady na financování tohoto vládního dluhu, rostou tyto náklady také domácím bankám. Právě na to se nyní trh detailně dívá. Ratingové agentury se zaměřují na kvalitu

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.