CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

25. 09. 2012

0 komentářů

Subjekty:

ČNB vydává zlatou 10 000 Kč minci s motivem Zlaté buly sicilské

 


 

Pro mimořádné ražby zlatých mincí o hmotnosti jedné unce a nominální hodnotě deset tisíc korun vybrala Česká národní banka tři zásadní události českých dějin. Zlatá bula je jednou z nich. „Zlatá bula sicilská významně posílila autonomii českých zemí a udělila jim privilegia, jakými nedisponoval žádný z panovníků zemí Svaté říše římské,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.

Česká národní banka vydává do oběhu 14 tisíc uncových mincí ze zlata o ryzosti 999.9 s motivem Zlaté buly sicilské. Celkem 3 100 zlatých desetitisícikorun bylo vyraženo v běžné kvalitě a dalších 10 900 kusů ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným polem a matovaným reliéfem. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou.

Na lícní straně zlaté desetitisícikoruny je zobrazena pečeť Fridricha II. jako krále Sicílie a kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku v gotické podobě umístěných ve štítech. Na rubové straně mince je zobrazeno symbolické předání Zlaté buly sicilské českému králi. Autorem výtvarného návrhu zlaté mince je Jaroslav Bejvl, razila ji Česká mincovna.

Zlatou bulu sicilskou udělil římský král Fridrich II. českému králi Přemyslu Otakarovi I. v Basileji 26. září 1212 a i o 800 let později je tento akt považovaný za jeden z nejvýznamnějších v naší středověké historii. Odměnou za podporu Fridricha II. v boji o říšskou korunu bylo uvolnění závislosti českých panovníků na říši a další privilegia, která přinesla českému království zvýšení prestiže ve střední Evropě.

Desetitisícikoruna s motivem Zlaté buly sicilské je první ze tří mimořádných ražeb zlatých mincí, které ČNB přichystala pro období 2011–2015. V roce 2013 ČNB vydá do oběhu minci k příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje a v roce 2015 zlatou minci, která připomene 600 let od upálení mistra Jana Husa.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Zlato: Jak nakoupit a nenaletět?

Zlato je pro mnohé drobné střadatele lákavou investicí. Není ale vhodné pro každého. V jaké formě zlato nakoupit a nenaletět u toho?

Text: David Martan

12. 09. 2016

Zlatá bula sicilská jako past na investory?

Koncem měsíce vydává ČNB první ze tří mimořádně ražených pamětných mincí o váze jedné unce v právě běžícím pětiletém cyklu. O minci s motivem 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské je velký zájem. Investoři očekávají zajímavé zhodnocení, které jim ale ČNB a spekulanti mohou překazit.

Text: Daniel Kuchta

11. 09. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *