Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Zprávy týdne: Svět trápí nezaměstnanost a akcie jsou mrtvé

Minulý týden Česká národní banka ponechala úrokové sazby na rekordních minimech, vzrostlo zadlužení domácnosti a FED je zklamán zhoršující se situací v oblasti nezaměstnanosti. Na konci týdne se také znesvářily slevové weby, které do té doby v podstatě táhly za jeden provaz.

Zapakatel.cz a Slevomat.cz už nevidí svou společnou budoucnost nijak růžově. „Postupem času se ukázalo, že Slevomat a Zapakatel jdou strategicky naprosto odlišnou cestou. Takže spolupráce teď dlouhodobě nedávala smysl,“ řekl spolumajitel Slevomatu Tomáš Čupr. (Více se dočtete v našem sobotním článku).

Nezaměstnanost trápí svět i ČR

Podle FEDu nezaměstnanost zůstává vysoká a spotřebitelské výdaje zeslábly. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve druhém čtvrtletí vzrostla na 24,6 procenta. V České republice v červnu rostly očištěné tržby v maloobchodě meziměsíčně o 0,4 % a meziročně dokonce o 0,8 %. Podmínky na pracovním trhu se u nás nelepší, v meziročním srovnání zůstala nezaměstnanost v letošním druhém kvartále na úrovni druhého kvartálu loňského roku.

Největší riziko pro světovou ekonomiku i akciové trhy vězí v tom, že se nějaká banka na periférii Evropy stane terčem runu – a bude přitom příliš velká na to, aby ji dokázala zachránit vlastní vláda – nebo v tom, že Německo odmítne poskytnout pro její záchranu své vlastní prostředky nebo společné fondy eurozóny,“ říká Peter Garnry, akciový analytik Saxo Bank. Podle něj jsou akcie mrtvé, není o ně totiž zájem.

Dluhy rostou

Dluhy domácností v České republice vzrostly v červnu na 1,133 bilionu korun. Lidé se ale snaží své dluhy splácet. Počet osob, které mají závazky po splatnosti v negativním registru SOLUS, ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl. Ke konci června evidoval SOLUS závazky po splatnosti u 7,89 procent dospělých obyvatel. Situace v oblasti splácení dluhů se zlepšila v osmi krajích České republiky. Navíc podle společnosti CCB – Czech Credit Bureau počet vyhlášených osobních bankrotů v červenci dosáhl 1 245 případů, což je o 140 méně než v červnu.

Olympijské zlato není zlato

I do světa financí zasahuje olympiáda. V Londýně totiž „rozdávají“ největší a nejtěžší medaile v historii. Současné „zlaté“ medaile obsahují pouze 1,34 % čtyřiadvaceti karátového zlata, 92,5 % stříbra a 6,16 % mědi. Medaile v podstatě zas tak cenné nejsou . Celková hodnota kovů obsažená ve 550 gramové „zlaté“ medaili se pohybuje kolem 500 amerických dolarů.  Medaile za druhé místo, tedy stříbrná je pak skutečně z velké části opravdu ze stříbra a kovový obsah vyjde na 260 dolarů. Bronz pak obsahuje 97 % mědi v ceně tří dolarů.

Česká ekonomika míří do recese

Výhled české ekonomiky není zrovna příznivý, pravděpodobně znovu upadne do recese. Podle analytiků Komerční banky ekonomika eurozóny letos poklesne o 0,5 %. Česká ekonomika nejspíš klesne také o půl procenta a pro rok 2013 je očekáváno mírné oživení a vzestup o 0,6 %.

Na čtvrtečním hlasování bankovní rada České národní banky rozhodla, že ponechá úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,5 %, diskontní sazba na 0,25 % a lombardní sazba na 1,5 %.

Zajímavostí je, že Twitter zavedl nový znak, který má podobu dolaru ($) s názvem cashtag a měl by označovat zprávy s ekonomickou tématikou. Mřížka (#) nadále funguje jako obecný vyhledávací znak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.