Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

„Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce.

Ti, kteří mě dobře znají, již budou vědět o mé – pravděpodobně až příliš časté! – alergii na tisk a média obecně, která až příliš často používají zavádějící a senzacechtivé titulky, většinou částečně v rozporu s hlavními myšlenkami v textu pod nimi – alespoň tak to vidím já. Nicméně cílem komentáře není tato má osobní antipatie – o které se bezpochyby rádi dočtete! Myšlenky, které zde uvádím, se týkají „odepisování“ poradenství jako odvětví některými lidmi nebo, chcete-li, očekávané „smrti“ tohoto odvětví – a mého opačného názoru, že toto odvětví, alespoň potenciálně, čeká velice zářivá budoucnost.

Jeden nedávný průzkum, který provedla divize The Economist Intelligence Unit a sponzorovala švýcarská pojišťovna Swiss Life, potvrdil, že přibližně 20 % občanů Rakouska, Francie, Německa a Švýcarska je starších 65 let – a že již do roku 2030 toto číslo vzroste na 25 %. V mnoha dalších evropských zemích včetně Británie budou podle všeho tato čísla podobná. Průzkum zároveň potvrdil, že velká část Evropy jednoduše není schopna odpovídajícím způsobem řešit problematiku takto stárnoucí populace.

Tím se naskýtají velké příležitosti pro poradce a podle jednoho článku tento vývoj „naznačuje, že problematika dlouhověkosti by měla být středobodem většiny rozhovorů mezi klientem a poradcem, a to již dlouhá léta před plánovaným odchodem klienta do důchodu“.

Uvedený článek, který vychází ze zmiňovaného průzkumu, potvrzuje, že pro občany po celé Evropě je velice důležité vést ve vyšším věku nezávislý život, nad nímž budou mít kontrolu. Hlavní požadavky takto požadované nezávislosti se vesměs zaměřovaly na tělesné a duševní zdraví a disponování dostatkem finančních prostředků.

Pro poradce se tím naskýtá fenomenální příležitost, a to zejména v zemích s očividně nejvíce stárnoucí populací a z toho plynoucími největšími problémy s dlouhověkostí.

Někteří z těchto občanů budou mít zájem o „rady“, či spíše pokyny, získané digitálními prostředky (alespoň zčásti), nicméně prozatím to vypadá tak, že většina bude chtít „pomoc člověka“ – poradce, který rozumí jejich potřebám a požadavkům a dokáže se do nich vžít způsobem, který je počítači cizí. Zároveň mnohé nasvědčuje tomu, že jde o věci, které spotřebitelé vnímají jako největší hodnotu poradenství.

Pokud tedy citát Marka Twaina ještě výrazně poupravíme, řekli bychom, že: zprávy o smrti odvětví poradenství byly značně přehnané.

Reference/zdroje: Proč se finanční poradci musejí připravit na revoluci dlouhověkosti

Autor je generální ředitel Svazu evropských nezávislých finančních poradců (FEIFA) a generální tajemník Evropského svazu finančních poradců a finančních zprostředkovatelů (FECIF)

Máte svého finančního poradce?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “„Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“”

 1. napsal:

  Vaše podnikání, vy jakože poradenské hnidy, je založené na dotacích (nesmyslné daňové odpočty). Už abyste vychcípali (třeba na rozbití hub a dalších orgánů od tupohlavých klientů), ušetří se nějaká ta kačka.

 2. HU napsal:

  jestli takové obecné bláboly vypadnou z náčelníka všech náčelníků všech co mají nějaké „F“ v rodokmenu…

 3. Prima napsal:

  Jiz samotna existence clanku, kde je treba se vymezovat vuci nazorum o zaniku soucasne formy zprostredkovani o necem hovori, nemyslite?

  Jinak souhlasim, ze treba dlouhovekost a potreba tvorby uspor je trendem. Jen resenim nejsou fondy s management fee nad 1 %, ale sluzby typu wealthfront.com

  Tam ale zadny prodejce neni potreba. Tak asi tak.

  • napsal:

   Jsi trumbera, který nechápe souvislosti.

   Chytrým lidem lidem (tedy ne tobě) je zcela zřejmé, že lidstvo je přemnožené a opravdu „to neskončí důchodovou reformou“, ale zcela jasně válkou.

   I kdybyste si na ty svoje penze naspořili/nain­vestovali, tak v optimistické variantě použijete tyto prachy na výpalné pro chudé. Aby vám dali pokoj. Aspoň na krátkou dobu. Nerozumíš tomu, ty poradenský debile, že jo.

   Když se v budoucím světě vytasíte se zlatem, tak ho buď nikdo nekoupí nebo vás kvůli němu zabijí. Nechápeš to, že ty poradenský píčusi.

   Atd. atd.

 4. Prima napsal:

  Jiz samotna existence clanku, kde je treba se vymezovat vuci nazorum o zaniku soucasne formy zprostredkovani o necem hovori, nemyslite?

  Jinak souhlasim, ze treba dlouhovekost a potreba tvorby uspor je trendem. Jen resenim nejsou fondy s management fee nad 1 %, ale sluzby typu wealthfront.com

  Tam ale zadny prodejce neni potreba. Tak asi tak.

 5. pavel-hanzl napsal:

  Poradci mají jistou budoucnost a nebude to v propadlišti dě­jin.

  • napsal:

   Ano, dobří prodavači pár vybraných finančních produktů mají svoje jisté.

  • napsal:

   Tak mě napadá, jak jste na Investujeme.cz nedávno brečel nad soumrakem pseudoporadců. Teď už to zas neplatí? Naivka a nedospělá duše, to je ve skutečnosti Pavel Hajzl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.