Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Zhodnocení penzijních fondů za rok 2012: Žádná sláva

Uplynulý rok nastalo šílenství v uzavírání nových smluv s penzijními fondy. Byla to poslední možnost, jak si zajistit jistotu – ztráty. Penzijní fondy již odkryly zhodnocení za minulý rok. A pokud se neplácnou jejich akcionáři přes kapsu, žádný nepřinese reálné zhodnocení. Kolik vám dá váš penzijní fond?

Loňské šílenství v uzavírání smluv s penzijními fondy nebralo konce. Lidé si uzavřeli neuvěřitelných 1 128 020 smluv (meziroční nárůst nově uzavřených smluv o 146,8 %), kterými si zajistili dřívější podmínky penzijního připojištění. Lákala zejména jistota. Penzijní fondy (nyní penzijní společnosti v transformovaném fondu) musí připsat každoročně alespoň nezáporné zhodnocení. Důsledek? Investují tak, že dlouhodobě připisují reálnou ztrátu.

Zejména pro mladší lidi transformované fondy nejsou vhodné. I inflace vyšší o pouhý 1 procentní bod nad zhodnocením po dobu 30 let ukrojí více než ¼ vložené částky. Mladší lidé by tak seriózně měli zvážit přestup z transformovaného do dynamického účastnického fondu – a to navzdory pozdější výplatě peněz a chybějící výsluhové penze.

Ke konci loňského roku mělo uzavřené penzijní připojištění 5 134 862 účastníků[1]. Nejvíce lidí využívalo služeb PF ČP (1,28 mil.), PF ČS (1,06 mil.) a ČSOB PF Stabilita (0,73 mil.). Nejméně lidí bylo v PF Generali (76,4 tis.) a AEGON PF (101,4 tis.). Nejúspěšnějším fondem z pohledu nových klientů byl Allianz PF s nárůstem počtu klientů o 130 %. Jediným fondem, z něhož peníze odpluly, byl ING PF, z něhož klienti vybrali o 495 mil. Kč více, než kolik do něj vložili.

Penzijní fondy byly poměrně úspěšné ve zhodnocování prostředků klientů. Přesto to na inflaci ve výši 3,3 % nestačil ani jeden. Před rokem inflaci přitom překonaly alespoň čtyři fondy. Míra zhodnocení penzijních fondů se pohybuje řádově od 1,41 % do 2,46 %.

Tabulka 1: Odhad míry zhodnocení penzijních fondů za rok 2012

Penzijní fond

Míra zhodnocení

AEGON PF

2,46%

Allianz PF

1,75%

AXA PF

1,41%

ČSOB PF Stabilita

2,10%

Generali PF

1,26%

ING PF

2,13%

PF České pojišťovny

2,41%

PF České spořitelny

1,78%

PF Komerční banky

1,80%

CELKEM

1,96%

Poznámka:  Míra zhodnocení je pouze odhadem. Je počítána jako hospodářský výsledek za rok 2012 dělený prostředky evidovanými ve prospěch účastníků fondu ke konci roku 2012.

Zdroj: Vlastní výpočet z dat AČPF ČR

Zákon o penzijním připojištění, jímž se penzijní fondy za loňský rok musí řídit, nařizuje penzijním fondům připsat ve prospěch účastníků alespoň 85 % zhodnocení. Penzijní fond sice může připsat více, ale protože v rámci transformovaných fondů klienti nemohou již měnit penzijní společnost, nemají důvod se v připisovaném zhodnocení předhánět. Výsledky se tak nebudou od odhadu příliš lišit.

Tabulka 2: Odhad připsaného zhodnocení penzijních fondů ve prospěch klientů za rok 2012

Penzijní fond

Míra zhodnocení

Odhad připsaného zhodnocení

AEGON PF

2,46%

2,09%

Allianz PF

1,75%

1,49%

AXA PF

1,41%

1,20%

ČSOB PF Stabilita

2,10%

1,79%

Generali PF

1,26%

1,07%

ING PF

2,13%

1,81%

PF České pojišťovny

2,41%

2,05%

PF České spořitelny

1,78%

1,51%

PF Komerční banky

1,80%

1,53%

CELKEM

1,96%

1,67%

Zdroj: Vlastní výpočet z dat AČPF ČR

Účastníci penzijního připojištění v každém případě za loňský rok tratí. Jedinou náhradou může být státní příspěvek, který jsme si všichni předplatili z daní. Nejméně tratí lidé v AEGON PF (reálně jen –1,21 %) a PF ČP (-1,25 %), naopak nejvíce u Generali PF (-2,23 %) a AXA PF (-2,1 %).

Průměrné reálné znehodnocení prostředků u penzijních fondů za loňský rok činí –1,63 %.[1] Podle statistiky Ministerstva financí ČR; Asociace penzijních fondů ČR uvádí číslo vyšší – 5 150 415 aktivních účastníků.

Přestoupíte z transformovaného do účastnického fondu?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

15 komentářů: “Zhodnocení penzijních fondů za rok 2012: Žádná sláva”

 1. Aleš Náhlík napsal:

  Dobrý den, již minulý rok na investujeme.cz byl zveřejněn chybný výpočet odhadu. Autor nepoužil průměr aktiv za rok 2012. Správný výpočet je zde: http://www.pro­duktovelisty.cz/pen­ze/clanky/448-vynosy-penzijnich-fondu-za-rok-2012.html

  Přece každý ví, že i v bance vám úročí peníze dle průměrného zůstatku a ne podle toho, kolik tam máte k 31.12. :)

  Že by finanční gramotnost novinářů byla stejná jako populace? :-)))))

  • UJO napsal:

   Ona by dle rozumného propočtu nevycházela Allianz tak špatně a to není na ICZ žádoucí… Ale aspoň budeme schopni porovnat po oficiálním vyhlášení zda je kompetentnější ICZ nebo produktovelisty.cz. Ne že by to nebylo zjevné..:-)

   • Momo napsal:

    A je to tady… nekompetence a účelovost ICZ opět prokázána… Takže kolikpak p. Zámečníku připsala ta Allianz ??? Ve výpise stojí 1,85%… ICZ vs. Produktove Listy 0–1

 2. V.Krátký napsal:

  Loni nalákali spoustu klientů na 3% a letos už jim nepřipíšou ani půlku. Tomu se řiká fér přístup!

  • Petr napsal:

   Dvacetileti poradci Partners jako divi prevadeli penzijni pripojisteni od Aegonu k Allianz (s majetkovou ucasti Partners) a dle vyse zhodnoceni je zrejme, ze tim klienty poskodili. Jeste vice se to ukaze v dalsich letech.

   • ... napsal:

    neorientujete se v tom dobře, v té době se ještě o propojení nevědělo, a proto nemohli převádět k fondu s majetkovým podílem partners (nednoduše tehdy ještě nebyl) – doplňte si informace než začnete šířit omyly

   • ... napsal:

    jo a btw. v aegonu má zase podíl ZFP

   • Jan Medový napsal:

    průměrný věk poradců Partners je 32 let. poradců ve věku 18 – 23 let je pouze 180 z 3500.

    • Jan Medový napsal:

     poradců ve věku 16 – 18 let je pouze 160. takže klid.

     • WOW napsal:

      16ti letý „poradce“, vždyť je do 18. ani snad nejde legálně evidovat, nebo snad mají dohodu o provední práce na průzkum trhu?

      • grs napsal:

       Podle mě je to kec, Borkovec nebere do firmy nikoho bez maturity, fakt neveřím, že je tam někdo pod 18.

       • insider napsal:

        Možná před lety. Viděl jsi nějaké nábory Partners na reformu? Jeden direktor a výběr gymnazistů co se těší na kariéru v té firmě z televize.

        • Jan Medový napsal:

         závist. nelžete. podmínkou registrace je maturitní vysvědčení a je to minimum i v zákoně.

         tak nám povězte to jméno directora a třeba vaše jméno.

         tohle je tedy žumpa a vy musíte být pěkný debil a asi velmi úspěšný. :)

         • evidentní omyl napsal:

          Mladistvé, negramotné a agresivní nabírá snad jen ZFP, a je to veřejné tajemství. Dokonce se neštítí podplácet i řediteku základní školy, aby dávala žákům dotazníky, a aby je neukazovali rodičům, je i to také na netě jako další jejich četné podvody…

     • Jan Medový napsal:

      jo, ve Fincentru poté, co vzali chotovinského.

      a nelžete!

      V partners neprojde nikdo bez maturity a jako jediní supervize centrály u nováčku a různé další certifikace.

      kdy už to pochopíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.