Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Zdanění je ještě (naštěstí) ve hvězdách

K investicím počasí zřejmě neláká, ale k čemu podílníci potřebovali vyzvednout čtvrt miliardy z peněžního trhu, zůstane asi záhadou… Komnetář PETRA FEJTKA.

Do fondů přišlo tentokrát jen 140 milionů korun, na čemž se mohla podepsat i mediálně "propíraná" daň z prodeje cenných papírů.

Začněme tedy varováním – mnoho lidí média sice sleduje, ale vybírá si z nich jen blbosti, případně hlouposti. Většina se někde mezi nimi doslechla o návrhu zdanění kapitálových výnosů. Tu český človíček nastraží uši a naježí srst. Daně? Tak to hrrr na ně! Ovšem už neví na které, tak se vrhne na své investice. Nezaslechl či nepochopil, že jde jen o návrh (který navíc, doufejme, neprojde), ani to, že by se týkal až cenných papírů koupených v příštím roce. Tedy informace by spíš měla inspirovat k nákupům, ale kdež na logiku našich chápavých spoluobčanů…

Tak jestliže se vám dnes ještě nepodařil nějaký dobrý skutek, zkuste alespoň šířit trochu osvěty!

K investicím počasí zřejmě neláká, ale k čemu podílníci potřebovali vyzvednout čtvrt miliardy z peněžního trhu, zůstane asi záhadou. Ještě, že zajištěné vše zajistí, takže i když tentokrát posbíraly jen necelých 400 milionů, stačily celkovou bilanci zachránit na kladných 140 milionech.

Vlny i mezi peněžáky
Největší záhadnou vlnu zapříčinil i tentokrát IKS Peněžní trh PLUS, který musel oželet plných 310 milionů korun. Kam zamířily, můžeme jen spekulovat, protože ostatní sesterské fondy IKS sice něco inkasovaly, ale takovou sumu si zdaleka nerozdělily. Výjimeční je i samotný odkup, protože ostatní peněžáky nevybočily z trendu posledních měsíců a pár desítek milionů si připsaly.

Zvláštní turbulence můžeme občas pozorovat i v říši dluhopisových fondů. Ty jako celek výjimečně nepodlehly odkupům, ale to jen proto, že se vzchopilo několik z nich. Trio ISČS Trendbond se 46 miliony v patách s 43 miliony ING Českého fondu obligací a opět skoro 30 milionů do ING Slovenského dluhopisového fondu vytáhlo celý segment do 50milionového plusu, což jsme za posledního čtvrt roku viděli jen jednou.

Zajištěné berou vše
Kdopak by se investovat bál, když mu na nos věší velkou ceduli, že dostane nejméně tolik, co vloží. A je to dokonce pravda. Rozdíl reálné a nominální hodnoty naše populace nebere vážně, protože většinou netuší, oč kráčí. Participaci považuje nejspíš za něco partajního, anebo spíš za paci paci pacičky. Takže výsledek je jasný: kdopak by neměl zajištěné rád…

Vůdcem smečky zůstal ČSOB Bankovního růstu 1, na jehož 170 milionů nikdo neměl. Zapojili se ale i starší tahouni, jako Max 9 nebo ČS Zajištěný 25, kteří přidali po 60 milionech a také chráněné fondy přinesly přes 50 milionů korun.

Smíšené nerozhodně, akciové k zemi
Popularita mixů je prazvláštní: kde nic tu nic (moc), jen rodina IKS se snaží. Tentokrát oba bratři IKS balancované přilákaly 50 milionů a "držák" Fénix smíšený dokonce 60 milionů. Tak vyrovnaly odkupy mnohých ostatních a dokonce udržely kladných 70 milionů.

Akciové fondy se ale zdaleka nevypořádaly s týmovou hrou na úrovni. I tentokrát je viník evidentní – ISČS Sporotrend, jehož 140milionový odliv není lehké vyrovnat. Nu a záda mu kryje ING Český akciový s odkupem přes 50 milionů korun.

Proti takovým Budulínkům se těžko bojuje, zvláště, když se o vyrovnání snaží vlastně jen ty nemovitostní. Tentokrát se hrdinům postavil do čela Pioneer akciový, který sám do Thermopyl přivedl přes 40 milionů korun. K tomu se váže nejen vzpomínka na 300 bojovníků Sparty, ale i jiné zajímavé číslo: cena podílového listu je totiž 0,9995 Kč, tedy se blíží hodnotě v době svého vzniku – jinak řečeno, už si "odpracoval" alespoň část svého smrtonosného salta nevyváženého portfolia po roce 2000.

Tak milovníka antiky maně napadá: "Poutníče, zvěstuj Lakedaimónským, že mi tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám…" Pioneer ovšem neposlouchal zákony jiné, o diverzifikaci. Poučil se z toho, o čemž svědčí pohled na výkonnost: za rok přes 10 %, za pět let skoro 5 % p.a.

Warrning made in USA
Pondělí si po ránu pískalo Most přes řeku Kwai (to už ti mladší asi ani netuší), když Asie vykročila zvesela – celkový MSCI Asia-Pacific Index přidal 0,3 %, ale Čína poskočila o 3,6 % na rekordní hodnotu. Evropě to sice bylo málo, ale Praze stačilo na uzavírací rekord… ČEZ schválil 20korunovou dividendu a potvrdil selfnákup až 10 % vlastních akcií, na což do 17. května vybere brokera.

Amerika si ale večer otočila kormidlem k jihu, přesto i zde lze nalézt "rozinky" – třeba akcie MedImmune předvedly raketový nárůst o téměř 18 % po nabídce, že tuto biotechnologickou společnost koupí švédská farmaceutická společnost AstraZeneca za více jak 15 miliard dolarů. Ale i naopak: protože ze strany AstraZeneca by oznámená akvizice měla být financovaná půjčkou a ING naopak doporučilo svým klientům akcie farmaceutického koncernu prodávat.

Zazářila zejména středa výletem PX na 1828 bodů, když ČEZ natrvalo rozsvítil 1000 a jakmile začaly futures na americké indexy stoupat, zazelenalo se téměř všude a skutečně: DJIA pár minut po otevření poprvé v historii lehce skočil přes kulaťoučkých 13 000 bodů. Objednávky po zboží dlouhodobé spotřeby v USA totiž nečekaně stouply (o +3,4 % v březnu, očekávaná hodnota 2,5 %), a šlo tak o vůbec největší nárůst od prosince.

Oč však veselejší středa, o to smutnější pátek: americký HDP za první kvartál hlásí růst pouhých 1,3 %. To je málo, i realisté čekali alespoň 1,8 %.

I naše burza tak odepsala celotýdenní zisk. Jakým směrem se asi trhy odhodlají vyrazit?

Nu a na čtvrtek slíbil Vlastimil Tlustý svou variantu daňové reformy…

10 komentářů: “Zdanění je ještě (naštěstí) ve hvězdách”

 1. Anonym napsal:

  Článek na finwebu:
  Zisk je třeba danit

  Podnikatelé vždy daní kapitálové výnosy. Pokud jste fyzická osoba a prodáváte své podílové listy dřív než šest měsíců od jejich nakoupení, kromě poplatků vás také čeká i povinnost zaplatit daň z výnosu. Ten se daní sazbou 15 až 32 procent podle příjmové skupiny poplatníka.

  Takže osvč a podnikatelům neplatí 6ti měsíční daňový test? Takže daní vždy 15-32% výnos z OPF?

  • Tomáš Tyl napsal:

   To platí pokud nakupuje CP jako právnická osoba. Ale pokud investuje svoje peníze tak je nakupuje jako fyzická osoba a 6 měsíční test platí.

  • Jan Traxler napsal:

   Jak píše Tomáš Tyl, jde o to, zda jsou CP nakupovány do obchodního majetku z peněz před zdaněním (pak je výnosy třeba danit vždy), nebo zda jsou CP nakupovány jako soukromý majetek z již zdaněných peněz (pak platí šestiměsíční daňový test).

   Jinak sazby jsou dnes 12-32%. 😉

 2. Pavlína Tichá napsal:

  Mimo článek, omlouvám se. Hledala jsem na ČSÚ strom života pro rok 2005, 2006 nebo 2007. Ale našla jsem pouze 2003 a pak až od roku 2010. Hledala jsem špatně, nebo takové stromy (pro rok 2005,2006,2007) nejsou? Stačil by mi alespoň jeden strom z těchto roků 🙂

 3. Miroslav Piták napsal:

  Dobrý den,
  opět přikládám odkaz na statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 27.4.2007. Data jsou setříděna dle ročního zhodnocení.

  http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/86402/Akciove_indexy_270407.xls_129.5kB.html

  S pozdravem M.P.

  • Miroslav Piták napsal:

   Na edisku stále probíhá migrace na vyšší verzi, takže soubor není dostupný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.