CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

10 komentářů

Zdanění je ještě (naštěstí) ve hvězdách

 


 

Do fondů přišlo tentokrát jen 140 milionů korun, na čemž se mohla podepsat i mediálně "propíraná" daň z prodeje cenných papírů.

Začněme tedy varováním – mnoho lidí média sice sleduje, ale vybírá si z nich jen blbosti, případně hlouposti. Většina se někde mezi nimi doslechla o návrhu zdanění kapitálových výnosů. Tu český človíček nastraží uši a naježí srst. Daně? Tak to hrrr na ně! Ovšem už neví na které, tak se vrhne na své investice. Nezaslechl či nepochopil, že jde jen o návrh (který navíc, doufejme, neprojde), ani to, že by se týkal až cenných papírů koupených v příštím roce. Tedy informace by spíš měla inspirovat k nákupům, ale kdež na logiku našich chápavých spoluobčanů…

Tak jestliže se vám dnes ještě nepodařil nějaký dobrý skutek, zkuste alespoň šířit trochu osvěty!

K investicím počasí zřejmě neláká, ale k čemu podílníci potřebovali vyzvednout čtvrt miliardy z peněžního trhu, zůstane asi záhadou. Ještě, že zajištěné vše zajistí, takže i když tentokrát posbíraly jen necelých 400 milionů, stačily celkovou bilanci zachránit na kladných 140 milionech.

Vlny i mezi peněžáky
Největší záhadnou vlnu zapříčinil i tentokrát IKS Peněžní trh PLUS, který musel oželet plných 310 milionů korun. Kam zamířily, můžeme jen spekulovat, protože ostatní sesterské fondy IKS sice něco inkasovaly, ale takovou sumu si zdaleka nerozdělily. Výjimeční je i samotný odkup, protože ostatní peněžáky nevybočily z trendu posledních měsíců a pár desítek milionů si připsaly.

REKLAMA

Zvláštní turbulence můžeme občas pozorovat i v říši dluhopisových fondů. Ty jako celek výjimečně nepodlehly odkupům, ale to jen proto, že se vzchopilo několik z nich. Trio ISČS Trendbond se 46 miliony v patách s 43 miliony ING Českého fondu obligací a opět skoro 30 milionů do ING Slovenského dluhopisového fondu vytáhlo celý segment do 50milionového plusu, což jsme za posledního čtvrt roku viděli jen jednou.

Zajištěné berou vše
Kdopak by se investovat bál, když mu na nos věší velkou ceduli, že dostane nejméně tolik, co vloží. A je to dokonce pravda. Rozdíl reálné a nominální hodnoty naše populace nebere vážně, protože většinou netuší, oč kráčí. Participaci považuje nejspíš za něco partajního, anebo spíš za paci paci pacičky. Takže výsledek je jasný: kdopak by neměl zajištěné rád…

Vůdcem smečky zůstal ČSOB Bankovního růstu 1, na jehož 170 milionů nikdo neměl. Zapojili se ale i starší tahouni, jako Max 9 nebo ČS Zajištěný 25, kteří přidali po 60 milionech a také chráněné fondy přinesly přes 50 milionů korun.

Smíšené nerozhodně, akciové k zemi
Popularita mixů je prazvláštní: kde nic tu nic (moc), jen rodina IKS se snaží. Tentokrát oba bratři IKS balancované přilákaly 50 milionů a "držák" Fénix smíšený dokonce 60 milionů. Tak vyrovnaly odkupy mnohých ostatních a dokonce udržely kladných 70 milionů.

REKLAMA

Akciové fondy se ale zdaleka nevypořádaly s týmovou hrou na úrovni. I tentokrát je viník evidentní – ISČS Sporotrend, jehož 140milionový odliv není lehké vyrovnat. Nu a záda mu kryje ING Český akciový s odkupem přes 50 milionů korun.

Proti takovým Budulínkům se těžko bojuje, zvláště, když se o vyrovnání snaží vlastně jen ty nemovitostní. Tentokrát se hrdinům postavil do čela Pioneer akciový, který sám do Thermopyl přivedl přes 40 milionů korun. K tomu se váže nejen vzpomínka na 300 bojovníků Sparty, ale i jiné zajímavé číslo: cena podílového listu je totiž 0,9995 Kč, tedy se blíží hodnotě v době svého vzniku – jinak řečeno, už si "odpracoval" alespoň část svého smrtonosného salta nevyváženého portfolia po roce 2000.

Tak milovníka antiky maně napadá: "Poutníče, zvěstuj Lakedaimónským, že mi tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám…" Pioneer ovšem neposlouchal zákony jiné, o diverzifikaci. Poučil se z toho, o čemž svědčí pohled na výkonnost: za rok přes 10 %, za pět let skoro 5 % p.a.

Warrning made in USA
Pondělí si po ránu pískalo Most přes řeku Kwai (to už ti mladší asi ani netuší), když Asie vykročila zvesela – celkový MSCI Asia-Pacific Index přidal 0,3 %, ale Čína poskočila o 3,6 % na rekordní hodnotu. Evropě to sice bylo málo, ale Praze stačilo na uzavírací rekord… ČEZ schválil 20korunovou dividendu a potvrdil selfnákup až 10 % vlastních akcií, na což do 17. května vybere brokera.

REKLAMA

Amerika si ale večer otočila kormidlem k jihu, přesto i zde lze nalézt "rozinky" – třeba akcie MedImmune předvedly raketový nárůst o téměř 18 % po nabídce, že tuto biotechnologickou společnost koupí švédská farmaceutická společnost AstraZeneca za více jak 15 miliard dolarů. Ale i naopak: protože ze strany AstraZeneca by oznámená akvizice měla být financovaná půjčkou a ING naopak doporučilo svým klientům akcie farmaceutického koncernu prodávat.

Zazářila zejména středa výletem PX na 1828 bodů, když ČEZ natrvalo rozsvítil 1000 a jakmile začaly futures na americké indexy stoupat, zazelenalo se téměř všude a skutečně: DJIA pár minut po otevření poprvé v historii lehce skočil přes kulaťoučkých 13 000 bodů. Objednávky po zboží dlouhodobé spotřeby v USA totiž nečekaně stouply (o +3,4 % v březnu, očekávaná hodnota 2,5 %), a šlo tak o vůbec největší nárůst od prosince.

Oč však veselejší středa, o to smutnější pátek: americký HDP za první kvartál hlásí růst pouhých 1,3 %. To je málo, i realisté čekali alespoň 1,8 %.

I naše burza tak odepsala celotýdenní zisk. Jakým směrem se asi trhy odhodlají vyrazit?

Nu a na čtvrtek slíbil Vlastimil Tlustý svou variantu daňové reformy…

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020

Finanční trhy květen 2020

Jak to šlo na finančních trzích v květnu?

Květen byl stále výrazně ovlivňován koronavirovou pandemií, která v podstatě během března a dubna postupně ochromila všechny finanční trhy a následně se přelila i do reálné ekonomiky. Květen byl ovšem oproti předcházejícím měsícům definován nastupující obnovou a růstem především na finančních trzích. 

Text: Hana Bartušková

04. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  1 května, 2007

  Dobrý den,
  opět přikládám odkaz na statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 27.4.2007. Data jsou setříděna dle ročního zhodnocení.

  http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/86402/Akciove_indexy_270407.xls_129.5kB.html

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  2 května, 2007

  Na edisku stále probíhá migrace na vyšší verzi, takže soubor není dostupný.

  Odpovědět

 • Pavlína Tichá

  1 května, 2007

  Mimo článek, omlouvám se. Hledala jsem na ČSÚ strom života pro rok 2005, 2006 nebo 2007. Ale našla jsem pouze 2003 a pak až od roku 2010. Hledala jsem špatně, nebo takové stromy (pro rok 2005,2006,2007) nejsou? Stačil by mi alespoň jeden strom z těchto roků 🙂

  Odpovědět

 • Neználek

  1 května, 2007

  Co to je strom života?

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  1 května, 2007

  http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/stromy_zivota_1946_2003

  Odpovědět

 • Pavlína Tichá

  1 května, 2007

  Právě, ale novější jsem nenašla, jen 2010 🙁

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  1 května, 2007

  Já jsem v duchu jeden odkaz vydá za tisíc slov reagoval na Neználka. Imho aktuálnější strom života k dispozici nebude. Možná by s pomocí jiných tabulek (úmrtnostních a porodnostních) a stromu života z roku 2003 šlo ten strom života nasimulovat.

  Odpovědět

 • Anonym

  2 května, 2007

  Článek na finwebu:
  Zisk je třeba danit

  Podnikatelé vždy daní kapitálové výnosy. Pokud jste fyzická osoba a prodáváte své podílové listy dřív než šest měsíců od jejich nakoupení, kromě poplatků vás také čeká i povinnost zaplatit daň z výnosu. Ten se daní sazbou 15 až 32 procent podle příjmové skupiny poplatníka.

  Takže osvč a podnikatelům neplatí 6ti měsíční daňový test? Takže daní vždy 15-32% výnos z OPF?

  Odpovědět

 • Tomáš Tyl

  2 května, 2007

  To platí pokud nakupuje CP jako právnická osoba. Ale pokud investuje svoje peníze tak je nakupuje jako fyzická osoba a 6 měsíční test platí.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  2 května, 2007

  Jak píše Tomáš Tyl, jde o to, zda jsou CP nakupovány do obchodního majetku z peněz před zdaněním (pak je výnosy třeba danit vždy), nebo zda jsou CP nakupovány jako soukromý majetek z již zdaněných peněz (pak platí šestiměsíční daňový test).

  Jinak sazby jsou dnes 12-32%. 😉

  Odpovědět