Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Vzniká nový finančně poradenský gigant

Významné české finančně poradenské společnosti došly na včerejší tajné schůzce k nečekanému závěru: Rivalové OVB, Partners a Fincentrum se spojí a vytvoří tak největší finančně poradenskou společnost na českém trhu. Potvrdil nám to zdroj blízký vedení jedné ze zúčastněných společností.

Upozornění:  Tento článek vyšel 1. dubna a je tedy článkem aprílovým. Informace v tomto článku se nezakládají na pravdě.


 

„Sloučení společností je jediným možným východiskem,“ uvedl předseda představenstva OVB Pavel Uzel na náš dotaz. Z pohledu OVB je řešení logické. OVB od léta řeší situaci po odchodu struktury Radima Lukeše a Petra Borkovce k nově vzniklé finančně poradenské společnosti Partners.

Sloučením OVB se společnostmi, které dlouhodobě poskytují útočiště finančním poradcům, kteří z OVB odcházejí, se zabrání jejich dalšímu odlivu. Ostatně o koupi Fincentra společností OVB se již nejednou spekulovalo.

Jak ale zapadá spojení společností do konceptu finančního poradenství jinak společnosti Partners? Na to jsme se zeptali Tomáše Prouzy, ředitele pro rozvoj a péči o klienty a místopředsedy představenstva společnosti Partners: „O kvalitní finanční poradenství nám jde stále. Spojením s Fincentrem a OVB budeme moci vysoké standardy finančního poradenství prosazovat na většině trhu.“

Jan Majer, ředitel PR a komunikace společnosti Partners, ke sloučení dodává: „Cílem Partners bylo stát se v krátké době jedničkou na finančně poradenském trhu. Díky sloučení se nám to podařilo dříve, než jsme očekávali.“

Pavel Kohout, ředitel pro strategii Partners, dodává: „Bez velkých mediálních projektů Fincentra bychom se jedničkou na trhu stali až v dlouhém horizontu. A jak říkal již ekonom Keynes, v dlouhém horizontu budeme všichni mrtví. Proto je pro nás sloučení cestou k vytyčenému cíli. Ostatně, není to žádná ostuda. Vždyť i Petr Kellner prodal část České pojišťovny, aby mohl rychleji expandovat.“

Mediální a eventové projekty společnosti Fincentrum, které přejdou pod hlavičku nové finančně poradenské společnosti, jsou především odborný server Investujeme.cz, jehož partnerem jsou již dvě ze tří zúčastněných stran, nový specializovaný server Hypoindex.cz, MasterCard Banka roku a Jobpilot.cz Zaměstnavatel roku.

Méně sdílný byl Petr Stuchlík, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum, který v nedávné době dementoval informace o možném spojení Fincentra a OVB: „Bez komentáře.“

Zato Martin Nejedlý, předseda představenstva Fincentra, uvedl: „Kmen poradců Fincentra je hodně nesourodý. Přicházejí k nám poradci ze všech finančně poradenských společností a každý je zvyklý dělat poradenství po svém. Od spojení si slibujeme hodně. Především zavedení účinného monitorovacího systému pod dohledem Tomáše Prouzy a našim poradcům dá hodně i školení od Pavla Kohouta.“

Představitelé všech tří společností se shodli, že generální ředitelkou nově vznikající společnosti bude dosavadní generální sekretář AFIZu Marta Gellová, která nominaci přijala.

Sloučením tří významných finančně poradenských společností vyroste na českém trhu dominantní firma. Spojení proto podléhá souhlasu Antimonopolního úřadu. Podle neoficiálního zdroje je ale již předběžně zajištěn souhlas Martina Peciny, předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který se stane jedním z akcionářů nově vzniklé společnosti. Je potřeba ještě získat souhlas ČNB, ovšem členů bankovní rady je sedm, a tak budou jednání zdlouhavější.

Jedinou nevyřešenou otázkou sloučení je název nově vzniklé společnosti. Spekuluje se o názvu OFP, ve hře je také OVB Fincentrum & Parners, ale výsledek může být i jiný. Všechny společnosti v nejbližší době rozešlou výzvu o hledání společného názvu do svých sítí. Připojit se svými tipy můžete i vy v diskusi.

Vzhledem k aktuálnosti tématu se nám nepodařilo získat reakce ostatních finančně poradenských společností. Na vyjádření konkurence si budete muset počkat na další APRÍL.

Uvěřili jste spojení finančně poradenských společností?

Nahrávání ... Nahrávání ...

29 komentářů: “Vzniká nový finančně poradenský gigant”

 1. Karel Štěpnička napsal:

  Dobrý den,dostal jsem nabídku stát se finančním poradcem,tedy nejdříve zprostředkovatelem. Po přečtení některých starších článků a diskuzí pod nimi začínám nabývat dojmu,že mi nebyly poskytnuty veškeré informace.Mám zajímavou práci se solidním příjmem,zde vidím šanci se více podílet na svých výdělcích.Jde mi o to,abych klientům říkal pravdu a jde mi i o to,aby mi pravdu říkala firma,jejíž úvodní seminář jsem absolvoval.V oboru jsem naprostý nováček,přesto si dovolím říci svůj zatímní,téměř laický názor:Spořit na stáří se musí, PF ano,příspěvky od státu,zaměstnavatele, nevyplatí se podle mě víc jak 500Kč. IŽP mi přijde pro lidi do 30 let věku jako správná volba a osobně se mi líbí kombinace obou těchto produktů. U akciových fondů jsou výnosy kolem 6-8% reálné,jak jsem se dočetl na těchto stránkách. Bylo mi doporučeno nabízet produkt ING Investor B250, který je oproti starší B150 výhodnější co se týká výše poplatků i výsledné částky. Je tento produkt skutečně nejlepší? Prý získal poslední 3 roky cenu Zlatá koruna. Moc děkuji za reakce.Podotýkám,že sem píšu proto,že mám samozřejmě zájem si vydělat,ale chci vydělat tak,že budu lidem pomáhat.

  • Loki napsal:

   Co se týče výhodnosti spoření přes IŽP, tak doporučuji mrknout na http://www.t-a-n-k.cz ING obecně obsadilo spíše poslední příčky. B250 zatím neznám, ale pochybuji, že přišli s nějakým revolučně levným řešením. Zjistěte si taky jaká je za B250 provize. Pokud nemáte za všechny IŽP stejně vysokou odměnu (jak by to mělo správně pro zachování objektivity být), tak si zjistěte, jestli vám není doporučována jen proto, že je z ní momentálně nejvyšší provize. Dále bych vám z počátku bych vám doporučil si pročíst co nejvíce článků na investujeme.cz , finmagu.cz apod., abyste získal určitý přehled a poznal jste, když vám někdo záměrně něco zamlčuje nebo přímo lže. Důležité také je s kolika institucemi vaše společnost spolupracuje (aby nespolupracovala pouze s jednou či dvěma společnostmi, kdy není možné mluvit o nezávislosti). Dále doporučuji zjistit jak moc spravedlivě jsou rozdělovány provize (kolik si nechává centrála a kolik jde do struktury). A nejdůležitější je nevěřit vždy jen jednomu zdroji a všechno si ověřovat z více míst. Pak bude těžší vás nějakým způsobem zmanipulovat a budete moci dělat svou práci zodpovědně.

   • Loki napsal:

    Koukám, že jsem u psaní moc přemýšlel a nesoustředil se na text. Ale snad se z toho dá pochopit co jsem myslel. Příště si to po sobě raději aspoň jednou přečtu.

   • Šárka napsal:

    Dobrý den, po ročním čtení článků na investujeme a ostatních finančních servrech, jsem se rozhodla ukončit spolupráci s OVB. Moje vedoucí (BL) mi ovšem oznámila, že jakmile skončím spolupráci s OVB, musím ji předat svůj kmen, aby se mohla o mé klienty „náležitě“ starat. To se mi nelíbí, protože všichni moji klienti jsou moji blízcí známí, spolužačky s e střední školy a jejich rodiny, bývalí klienti kadeřnického studia apod. Prý patří moji klienti OVB a já tedy musím po odchodu vrátit OVB resp. mé vedoucí všechny smlouvy a finanční analýzy svého kmene. Má, prosím, OVB toto právo ode mně vyžadovat?
    Děkuji za reakce Šárka

    • colombo napsal:

     To je s prominutím blbost, vaší BL nic nedávejte ( pokud jí nedůvěřujete ) nemá na to nárok – přečtěte si smlouvu o spolupráci. Navíc pro většinu klientů jste poradce vy a ne OVB, které nikdy neviděli… Ale divím se vám jestli jste se nechala rozhodit negativními články na tomto a jiných serverech a na základě toho ukončit spolupráci. Moje doporučení pro vás je : nenechte se otrávit !!!

     • bývalý OVB napsal:

      Ve vší úctě k Vám, Colombo, musím říct, že prakticky nemáte pravdu. Poradce, který opustí OVB, má zákaz práce v oboru 2 roky a je tedy logické, že klientovi by měl někdo poskytovat servis. Proto je poradce vyzván svým vedoucím, aby mu odevzdal všechny podklady ke klientům. Když jsem odcházel já, tak můj vedoucí začal navštěvovat moje klienty a navrhoval přepracování portfolii, jinými smlouvy zrušit některé smlouvy a nahradit „lepšími“. Naštěstí mě moji klienti o tom včas informovali, takže se nic nestalo a jsou mými klienty dodnes.

      • colombo napsal:

       To máte sice pravdu, že klientovi by měl někdo zajišťovat servis, nicméně ve smlouvě o spolupráci není nic takového, že musíte svoje klienty někomu předávat. Co se týče navštěvování vašich klientů bývalým vedoucím a přepracovávání portfolia to je již jiná kapitola… Ještě, že máte tak vychované klienty, že vám dají vědět 🙂

    • Loki napsal:

     OVB na vaše klienty žádný nárok nemá. Vaši klienti neuzavřeli žádnou smlouvu s OVB. Hlavně své vedoucí své klienty a ani žádné materiály nepředávejte neboť s největší pravděpodobností by jim pouze přebouchala další drahé IŽP a pouze by je poškodila. Také by bylo dobré, aby klienti zrušili případný souhlas s použitím osobních údajů, pokud takový OVB poskytli. Co se týče konkurenční doložky, tak o ní vyšel zajímavý článek tady na investujeme.cz http://www.investujeme.cz/clanky/konkurencni-dolozky-ve-smlouvach-s-poradci-jsou-nejspis-neplatne/
     Doporučuji ho přečíst a případně se poradit s právníkem. Jinak k vašemu rozhodnutí vám gratuluji. Takových jako vy by mělo být více, aby se vedení OVB konečně rozhoupalo k nějakým změnám a nepokoušelo se pouze zastrašovat.

     • klient napsal:

      S Vámi Loki nelze jinak než souhlasit. A protože OVB je zčásti bankéř, daňový poradce a také právník, tak ať nám tento směšný, ale o to nadutější multiodborník uvede zákonný důvod pro předání tzv. kmene.
      Jinak na okraj – investor skutečně není žádným klientem OVB. Tolik stanovisko samotné OVB, prezentované právničkou a členkou dozorčí rady OVB Blankou Doležalovou.
      PS: připojuji se s gratulací k odchcdu z OVB.

      • exOVB napsal:

       To jsou mi tedy podivné věci??!? Když jsem například odcházel z OVB já /Žemličkovo ředitelství/. Byl jsem přímo vyzván svým vedoucím,abych do 14 dnů odevzdal všechny smlouvy a informoval mě, že mé klienty bude obesílat sama centrála, s tím že končím jako poradce a že jim bude přidělen můj vedoucí. To se tedy v OVB muselo opravdu za ten rok a půl, co už zde nejsem hodně změnit. Možná, že lépe pro OVB.

     • colombo napsal:

      Vážený Loki, nevím kde berete tu jistotu, že by někdo někomu „přebouchal další drahé IŽP a pouze by je poškodil“. Předpokládám, že nemáte křištálovou kouli, nebo ano ? Ale to je věc názoru a důvěry ( pokud ji pisatelka ve svojí bývalou BL nemá, ať jí žádný kmen nedává ). A co se týče gratulace k odchodu z OVB, jak jsem již řekl: nenechat se otrávit. Mě například za více než 8 let u firmy nikdo nikdy nezastrašoval. Divné co?

      • Loki napsal:

       Jistotu neberu, psal jsem, že je to pravděpodobné a nejednou se stalo, že ke klientům bývalých poradců OVB přišel nějaký zkušený prodejce životek (např. Štork) a lépe či hůře sestavené portfolio přebouchávali samými IŽP. A to, že vás nikdo nezastrašoval divné není. Poslušnou ovci není potřeba zastrašovat. Komunisté taky zavírali pouze nepohodlné lidi a ty, co drželi ústa a krok, hlásili se do strany, donášeli apod., tak nechávali být.

       • poradce napsal:

        Já jsem po odchodu od OVB vracel na stornech do půl roku asi 27 000 kč. Smlouvy přebouchala moje vedoucí.Takže souhlasím s Loki.

       • colombo napsal:

        Vážený Loki, to s tou poslušnou ovcí, komunisty a donašeči jste doufám nemyslel vážně, přece se tady nebudeme vzájemně napadat a urážet :-). Co se týče Štorka to je kapitola sama pro sebe. Opět zdůrazňuji: ve smlouvě o spolupráci není ani zmínka o předávání kmene klientů ( jestli ano tak mi ji ukažte a já se vám milerád omluvím ).

        • bývalý OVB napsal:

         Jenže poradce po odchodu z OVB vrací veškerý software, čili mu nezbývá stejně nic jiného než porušit kontroverzní konkurenční doložku a začít hned pracovat u konkurence, aby vůbec ten svůj kmen mohl servisovat.

  • Life-Finance napsal:

   Od jaké společnosti jste dostal nabídku?

 2. Fredy napsal:

  uložte si tento článek a vraťte se k němu za 10 let. Budete se divit, jak byl předvídavý.

 3. Noname napsal:

  Homopartnerscentrum – krademe (všichni) ve velkém
  CPRP a.s. – rentrum pro registrovane partnerství – planujeme Vaš zivot

 4. Mirek Mikeska napsal:

  A co takhle název Partners a OVBCentrum? A co konkurence? Co takhle První Kapitolová ZFP Brooker Company s.r.o. ?

  Je dobře že je konkurence – je zdravá…koukněte kam to s monopolem dotáhly ČD či kdysi slavný Telecom…

 5. OVBák napsal:

  Mě by to moc nevadilo…
  Nemám ve zvyku někoho pomlouvat, jsem lidumil.
  Třeba by to vedlo k vzájemnému porozumění.
  A TOTÁLNÍMU OVLÁDNUTÍ TRHU.:-)
  Čau a mějte se…
  Zvlášť zdravím ty pravé bratříčky NEZÁVISL_ÁXA_KY
  ale nic ve zlém..koho chleba jíš…
  Tak zdravím ,kolegové..

 6. :-) napsal:

  Ak by došlo k zlúčeniu OVB – Partners – Fincentrum, potom by nastala minimálne v OVB a Partners zvláštna situácia. Pred odchodom bolo OVB na Slovensku spájané hlavne s Mullerom a jeho štruktúrou. Po jeho odchode boli všetci, ktorí opustili rady OVB, prehlásení za podvodníkov atď… a osočovanie pokračuje z oboch strán…

 7. Jan Šimek napsal:

  Dobrý den, musím uznat, že prvních 20 vteřin jsem byl lehce v šoku. Nejvíc mi vadil slepenec právě s OVB.

 8. April napsal:

  Fakt vtipny:) vazne jsem se pobavil..:)))

 9. Jan Majer napsal:

  Škoda té poslední věty. Docela by mě bavilo pokračovat v té recesi pod článkem.

  Tak třeba – žádám pana Zámečníka, aby opravil chybnou citaci mého prohlášení:

  „Cílem Partners bylo stát se v krátké době jedničkou na finančně poradenském trhu. Díky sloučení se nám to podařilo dříve, než jsme očekávali.“

  Správně: „Cílem Partners bylo stát se v krátké době jedničkou na EVROPSKÉM finančně poradenském trhu. Díky sloučení se nám to ALESPOŇ NA MALÉM ČESKÉM TRHU podařilo dříve, než jsme očekávali.“

  Dále žádám o doplnění chybějících informací, poskytnutých redakci. „Název společnosti bude logicky znít Partners, shodli se zástupci společností. Jednat se ještě bude o navrženém sloganu Finanční poradenství (všichni) stejně.“

  Dále si dovoluji doplnit dosud nezveřejněné závěry z diskuse o personálním obsazení centrály. Pánové Stuchlík a Nejedlý se budou věnovat projektu Partners Media – Banka roku. Pan Uzel a zbytek vedení OVB bude pracovat pro AFIZ (samozřejmě bezplatně, jde o čestné funkce). Firmu Partners povede osvědčená sestava Palková, Kohout, Prouza. Majer dohlídne na ty dva v Partners Media…

 10. FL napsal:

  uz v pulce clanku si rikam, ze napisu do komentu „o 1000 kc ze to je april“ 😀

 11. Loki napsal:

  Moc pěkný článek :-). Nejdřív jsem na to chvíli koukal jak puk, co že to přišlo za nového giganta. Po přečtení několika prvních řádků jsem si naštěstí uvědomil, že je dnes apríla. No doufejme, že se nenajde moc lidí, co nedočtou článek do konce nebo si neuvědomí, že byl vydaný 1.dubna…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.