CZK/€ 25.095 -0,06%

CZK/$ 23.756 +0,13%

CZK/£ 30.317 +0,07%

CZK/CHF 27.002 -0,14%

Výnos ze spoření v rámci II. pilíře bude mít každý ve svých rukou

 


 

Zhodnocení jednotlivých fondů

Dluhopisový

Dluhopisy ČR

min. 90 %

min. 60 %

3,29 %

Peněžní pokladniční poukázky ČR

1,74 %

Dluhopisy OECD, MFI (rating A+, A1)

max. 30 %

4,00 %

Řízení likvidity, měnového, úrokového rizika

max. 10 %

0,25 %

Zdroj: Návrh zákona č. 412

Prvním fondem je fond dluhopisový. Dluhopisový fond má za úkol nakupovat výhradně české dluhopisy, může ale nakupovat dluhopisy i členských států OECD či dluhopisy mezinárodních finančních institucí, přičemž rating těchto dluhopisů nesmí být horší než A+, dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. A1, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s. Dále může nakupovat peněžní pokladniční poukázky České republiky. Do těchto čtyř instrumentů musí investovat minimálně 90 % prostředků vložených účastníky, a z toho 30% musí být maximálně do dluhopisů členských států OECD či mezinárodních finančních institucí. Z toho vyplývá, že minimálně 60 % musí investovat do dluhopisů či peněžních pokladničních poukázek ČR. Zbývajících 10 % použije k řízení měnového a úrokového rizika.

Pro postup výpočtu zhodnocení dluhopisového fondu byly oceněny jednotlivé složky možného investování průměrným zhodnocením. Dluhopisy ČR byly oceněny zhodnocením 3,29 %, kterého bylo dosaženo výpočtem pomocí váženého průměru dluhopisů nabízených dle stránek Ministerstva financí při uvažovaném investičním horizontu 5 let. Dluhopisy členských států OECD a MFI byly oceněny zhodnocením 4 %, a to dle databáze ratingové agentury Fitch. Pro peněžní trh ČR byla zvolena sazba PRIBOR, v současnosti s roční sazbou 1,74 %. V rámci řízení kurzového a úrokového rizika byla zvolena diskontní sazba, v současnosti 0,25 %.

V rámci poměru nakupování dluhopisů a peněžních poukázek byl zvolen z podstaty dluhopisového fondu poměr 4:1, neboli dluhopisový fond bude investovat 4 krát více peněžních prostředků do dluhopisů než do peněžních pokladničních poukázek. U každého investičního limitu bylo uvažováno s 10% rezervou, neboli, má-li být 10 % maximálně vloženo do řízení úrokového a měnového rizika, penzijní společnost zde vloží 9 % atd.

Konzervativní

Dluhopisy ČR

min. 70 %

3,29 %

Peněžní pokladniční poukázky ČR, OECD (rating A-1, P-1)

1,74 %

Dluhopisy OECD, MFI (rating A+, A1)

4,00 %

Řízení likvidity, měnového, úrokového rizika

0,25 %

Dluhopisy nečlenských zemí (rating A+, A1)

max. 30%

4,00 %

Peněžní pokladniční poukázky nečlenských zemí (rating A-1, P-1)

1,91 %

Zdroj: Návrh zákona č. 412

Druhým fondem je fond konzervativní. Konzervativní fond má jako investiční limit nákup maximálně 30 % dluhopisů či peněžních pokladničních poukázek z nečlenských zemí OECD. Zbývajících minimálních 70 % použije pro nákup dluhopisů a peněžních pokladničních poukázek ČR, členských zemí OECD či mezinárodních finančních institucí a k řízení měnového a úrokového rizika. Dluhopisy musí dosahovat stejného maximálního ratingu jako dluhopisy fondu dluhopisového, peněžní pokladniční poukázky musí dosahovat maximálního možného krátkodobého ratingu A-1, dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. P-1, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s.

Zhodnocení jednotlivých složek je vzhledem k obdobné míře rizikovosti stejné jako u dluhopisového fondu, kromě peněžních pokladničních poukázek nečlenských zemí, kde je přidáno 10 % navíc jako riziková přirážka. Otáčí se zde však poměr dluhopisů a peněžních pokladničních poukázek ze 4:1 na 1:4. Konzervativní fond by měl být více zaměřený na méně riziková aktiva v podobě peněžních pokladničních poukázek.

Vyvážený

Dluhopisy ČR

min. 60 %

3,29 %

Dluhopisy OECD, MFI (rating A-, A3)

5,00 %

Dluhopisy nečlenských zemí (rating A-, A3)

5,00 %

Peněžní pokladniční poukázky ČR, OECD (rating A-2, P-2)

1,74 %

Peněžní pokladniční poukázky nečlenských zemí (rating A-2, P-2)

1,91 %

Řízení likvidity, měnového, úrokového rizika

0,25 %

Akcie

max. 40 %

9,87 %

Zdroj: Návrh zákona č. 412

Třetím fondem je fond vyvážený. Vyvážený fond už má dovoleno investovat část vložených prostředků účastníky kolektivního investování do akcií, a to maximálně 40 % portfolia. Zbytek, minimálně 60 %, investuje do dluhopisů ČR, dluhopisů členských států OECD, dluhopisů mezinárodních finančních institucí a dluhopisů nečlenských zemí, dále do peněžních pokladničních poukázek ČR, členských států OECD a nečlenských zemí. Poměr dluhopisů vůči peněžním pokladničním poukázkám je zde podobně jako u fondu dluhopisového opět 4:1, vyvážený fond má dovoleno více investovat do rizikovějších aktiv, než je tomu u fondu konzervativního.

Zhodnocení akcií bylo oceněno dle amerického indexu S&P 500, ve kterém průměrný výnos akcií dosahuje hodnoty 9,87 %. Dluhopisy členských i nečlenských zemí byly dle databáze ratingové agentury Fitch oceněny průměrným zhodnocením ve výši 5 %, o jeden procentní bod výše než v předchozích případech, neboť maximální akceptovatelný rating zemí emitujících dluhopisy se v případě vyváženého portfolia snížil na A- dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. A3, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s. Obdobně tomu je u peněžních pokladničních poukázek, kde se akceptovatelný krátkodobý rating snížil na A-2 dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. P-2, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s.

Dynamický

Dluhopisy ČR

min. 20 %

3,29 %

Dluhopisy OECD, MFI (rating BBB, Baa2)

6,00 %

Dluhopisy nečlenských zemí (rating BBB, Baa2)

6,00 %

Peněžní pokladniční poukázky ČR, OECD (rating A-3, P-3)

1,74 %

Peněžní pokladniční poukázky nečlenských zemí (rating A-3, P-3)

1,91 %

Řízení likvidity, měnového, úrokového rizika

0,25 %

Akcie

max. 80 %

9,87 %

Zdroj: Návrh zákona č. 412

Čtvrtým, posledním povinným fondem je fond dynamický. Investiční bariéry dynamického fondu jsou velmi podobné investičním bariérám fondu vyváženého, jen namísto 40 % má dovoleno investovat do akcií až 80 % a zbytek ve stejném poměru do zbytku portfolia jako vyvážené portfolio. Dále se mění maximální dovolený rating investičních instrumentů a to u dluhopisů na BBB, dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. Baa2, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s. A u peněžních pokladničních poukázek na A-3, dle hodnocení ratingových agentur S&P a Fitch, resp. P-3, dle hodnocení ratingové agentury Moody’s. Dluhopisy tedy se sníženým ratingem dosahují průměrného zhodnocení dle databáze ratingové agentury Fitch 6 %, u peněžních pokladničních poukázek zvýšené průměrné zhodnocení nebylo uváženo.

Poplatková politika jednotlivých fondů

 Každá penzijní společnost má nárok na úplatu za obhospodařování penzijních fondů, tato úplata má dvojí podobu. První část úplaty tvoří poplatek za správu majetku v důchodových fondech, výše tohoto poplatku nesmí překročit 0,3 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu v důchodovém fondu státních dluhopisů, 0,4 % v konzervativním důchodovém fondu, 0,5 % ve vyváženém důchodovém fondu a 0,6 % v dynamickém důchodovém fondu. Druhá část úplaty tvoří poplatek za zhodnocení majetku v maximální výši 10 % z rozdílu průměrné roční hodnoty důchodové jednotky v příslušném období a nejvyšší průměrné roční hodnoty důchodové jednotky v letech předcházejících. Tato druhá část úplaty se týká pouze fondů konzervativního, vyváženého a dynamického.

 Po odečtení poplatků pak výsledné zhodnocení jednotlivých fondů dosahuje těchto hodnot. Jedná se o průměrné dlouhodobé zhodnocení, založené na dosavadním vývoji jednotlivých aktiv.

Výsledné zhodnocení

Poplatek za správu

Poplatek za zhodnocení

Připsané zhodnocení

Dluhopisový

3,011%

0,300%

0,000%

2,711%

Konzervativní

2,178%

0,400%

0,160%

1,618%

Vyvážený

5,906%

0,500%

0,487%

4,919%

Dynamický

8,248%

0,600%

0,688%

6,959%

Zdroj: Vlastní propočet

Investiční autopilot

II. pilíř bude nabízet služby investičního autopilota neboli převod peněžních prostředků z více rizikového portfolia do méně rizikového ke konci spořící fáze. Účastník může, pokud tak učiní s dostatečným předstihem, tento převod sám ovlivnit.

Loading

Vstoupit do diskuze 16 komentářů


Související články

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Změny v důchodech

Konečně důchodová reforma, která bude mít nějaký dopad?

S českým důchodovým systémem se to má zhruba takto: víceméně všichni víme, že to není udržitelné, ale předchozí vlády neměly dost odvahy do toho pořádně zasáhnout. Navíc lidé v produktivním věku, kteří se blíží svým věkem spíše k hranici důchodu než ke své maturitě, si nejistotu starobních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • josef

    24 února, 2012

    čerpání je možné po dosažení důchodového věku a to rozložené na nejméně 20 let, jednorázová výplata nelze…kolik z nás se dožije věku hodně přes 80 let aby peníze vyčerpal

    Odpovědět

  • alfa

    6 února, 2012

    Celý ten druhý pilíř důchodového systému je totální nesmysl.Je dobrovolný, ale jistě se najdou v ČR hlupáci,kteří se nechají nachytat!!! Samozřejmě,že to lidé nemají ve svých rokou, pan Jeníček nás zcela vědomě mate!!!

    Odpovědět

  • Sousedka

    5 února, 2012

    Pane Novotný, velice by mě zajímalo jak se proboha chcete“odhlásit“ ze státního systému?Už vidím, jak přijde zaměstnancec na mzdovku a řekne paní účetní, ať mu laskavě neodvádí zákonem dané sazby a kouká mu to převést někam na účet :-))) Vždyť paní Marie má pravdu- do státního kanálu to házet dál nechce asi nikdo.A tohle je možnost házet tam míň.

    Odpovědět

  • Novotny

    5 února, 2012

    tuto moznost ma jen ten kdo neni zamestnancem

    Odpovědět

  • Sousedka

    5 února, 2012

    Pak je mi to jasné – děkuji za odpověď!

    Odpovědět

  • Marie

    26 února, 2012

    …bohužel, do státního musíte sypat i jako OSVČ… Jediný způsob, jak neplatit důchodové do státního systému, je žádný příjem nemít… Trochu Vás nechápu…

    Odpovědět

  • Marie

    3 února, 2012

    Půjdu do toho už jen z jediného důvodu – nenechat ani korunu navíc v systému spravovaném naší vládou. Samozřejmě bych si nejraději naložila s penězi úplně sama, ale bohužel – jsou tu jen a pouze dvě možnosti – buď to nechat vládě v průběžném systému a nebo si to převést na osobní účet, ať už u penzijní společnosti… Co si z těchto dvou možností vyberete vy???

    Odpovědět

  • Novotny

    4 února, 2012

    financni inteligence v plne nahote…

    Odpovědět

  • Marie

    4 února, 2012

    …tak já osobně se samozřejmě na důchod připravuji úplně jinak a také počítám s tím, že do důchodu půjdu relativně brzy :-))) … ale tady mluvíme o určitých penězích – o 3% z pojistného, které prostě platit musíte – jaká je tedy jiná možnost co s těmito penězi – to se ráda nechám poučit…

    Odpovědět

  • Novotny

    5 února, 2012

    Je to zcela jednoduche, odhlasit se ze statniho zlodejskeho duchodoveho systemu a sve finance investovat pres OPF

    Odpovědět

  • Jiří

    4 února, 2012

    Jsou tu jen a pouze dvě možnosti??? To moc možností teda naznáte:-)

    Odpovědět

  • Miloslav Šimek

    3 února, 2012

    „…a díky přirozené konkurenci mezi jednotlivými společnostmi bude kladen pomyslný tlak ze strany účastníků na co nejvyšší možné zhodnocení.“

    Tomu snad nevěříte! Poplatek fondu jen a pouze za zisk a to v případě over all time performance, jinak zero… to by mě pak zajímalo, kolik fondů by bylo…

    to stas: dobre delate! Ani ja se tohohle letadla nehodlam zucastnit a podporovat!

    Odpovědět

  • Slovák

    5 února, 2012

    Dôchodky v penzijných fondoch 2. piliéra nikdy v histórii 2. piliéra nezarobili viac ako bol rast životných nákladov. Dlhová kríza vás naučí, čo je to záporná výnosová miera. väčšina sporiteľov to však zistí „příliš pozdé“, aby s tím neco udelala. Učit se navlastních chybách je zde nevyhnutné,i když velice finančne bolastivé.

    Odpovědět

  • stas

    3 února, 2012

    Rozhodne nebudu investovat do takovych okradacich fondu, kde jen poplatky pri 30 letech delaji 15% objemu investice!!Nehlede na dalsi aspekty statni kurately…

    Odpovědět

  • vlk

    3 února, 2012

    Takže budete pokračovat v investování do průběžného systému, kde „poplatky“ nejsou známy, resp. jsou skryty? Kde za posledních deset let příspěvky převyšovaly vyplacené důchody a stále je tam čistá nula? A vyplacení důchodů je čistě vázáno na splnění politických slibů? A to nominálně, tj. nemluvě o inflaci.
    Nejsem si jist, jestli půjdu do 2. pilíře. Asi se spokojím s 3., ale ani 1. mě nijak neláká…

    Odpovědět

  • stas

    3 února, 2012

    takze zcela kaslu na statni duchodovy system a zajistil jsem si vlastni

    Odpovědět