CZK/€ 24.430 -0,27%

CZK/$ 23.229 -0,67%

CZK/£ 28.226 -0,04%

CZK/CHF 25.372 +0,06%

Text: Petr Zámečník

23. 12. 2008

3 komentáře

Vánoční dárek z Ameriky

 


 

Ještě v polovině roku to vypadalo, že Santa Klaus nevyjede vůbec. Globální růst cen ropy zasáhl i do jeho domoviny na Severní pól a byť jeho saně jsou poháněny motorem na uhlovodíky mnohem nižšího stáří, po vzoru Američanů začal chodit pěšky.

Továrna plná skřítků potřebuje osvětlení, a protože se ČEZ se ještě nezúčastnil výběrového řízení na výstavbu elektrárny za severním polárním kruhem, nezbývá než využívat zastaralý diesel agregát s vysokou spotřebou. Ano, mohl by si koupit nový… ale kdo mu v době finanční krize půjčí?

Jako každý správný svatý se oddával po léta chudobě a malá zapadlá (doslova sněhem zapadaná) továrna, jíž užívá pouze k dobročinným účelům (a tudíž mu nevynáší), je jeho jediným hmotným aktivem. Úspory nemá, vše rozdal.

Nižší budou zřejmě i výdaje na vánoční dárky. Přes 500 tisíc lidí v Americe bez práce jen v listopadu již pocítilo tíhu hospodářské recese, další se na její možné následky připravují… a šetří. Aby ne, mezi dvěma listopady ztratily jejich úspory uložené v akciích polovinu své hodnoty!

Aby toho nebylo málo, stejně jako se Santa Klaus stal exportním artiklem a setkáte se s ním všude na světě – od Ameriky po Japonsko (oběma směry kolem pasu, boků i hrudě naší planety), vývozním artiklem se stala i hypoteční krize. A po ní finanční krize. A už klepe na brány české ekonomiky i hospodářská krize

REKLAMA

I české firmy a domácnosti se připravují na příští rok. Letošní Vánoce ale budou ještě bohaté. Lidé si možné následky importované krize nepřipouštějí. Obchody praskají ve švech (což ovšem vzhledem k rychlosti jejich výstavby nemusí nutně znamenat jejich přeplněnost), na ulicích procházejí lidé obtěžkáni velkými, svátečně zabalenými balíky.

Vánoce nejsou ale jenom o dárcích, i když to tak někdy vypadá. Jsou především o setkání, o chvílích strávených v rodinném kruhu.

Za sebe i za redakční tým Investujeme.cz vám přeji na chvíli zapomenout na turbulence světové ekonomiky i akciových trhů a oddat se poklidnému prožití vánočních svátků v kruhu vašich blízkých,

Petr Zámečník
šéfredaktor

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • OTTO

  24 prosince, 2008

  Zajímavý článek o Santovi, ale pokud se chceme bavit v té samé rovině v jaké o Santovi píšete je třeba se zamyslet na několika nelogickými výroky, kterými jste poctil váš článek.

  Santa, který všem nosí dárky, nemá na nový dieselový agregát???

  Zdá se vám to logické, že někdo kdo se evidentně ve vydělávání peněz, cash-flow i flow-how vyzná jako nikdo jiný, protože kupuje všem dárky a ještě jim je zadarmo nosí???
  Dělá to už dost dlouho takže on je z historického nejstabilnější firma světa s AAA+ reitingem.

  Myslím, že ten kdo může půjčovat je právě Santa.

  Píšete, že se jako každý správný svatý oddával léta chudobě a malá zapadlá továrna, jíž používá pouze k dobročiným účelům ( tudíž mu nevynáší ) je jeho jediným hmotným aktivem. Úspory nemá, vše rozdal.

  Pomiňme teď fakt, že chudý rovná se svatý je PR katolické církve, která zakázala ženit se kněžím, aby všechen jejich majetek, zdědila církev a ne manželky a děti kněží. Díky tomu je teď nejbohatší firmou světa, která jako jediná „prodává“ produkt, který nikdo neviděl.

  Já osobně vidím v Bibli, že všichni zbožní boží služebníci patřili k nejbohatším v té době. V tomto se PR Bible a PR katolické církve zcela rozchází. Promiňte málem bych zapoměl na bratry protestanty. Tam se také káže, že chudoba je znakem svatosti. Tam se, ale kněží žení. Že by milosrdná lež z dob budování socialismu?

  Vraťme se k Santovi.

  Svojí továrnu používal pouze k dobročiným účelům tudíž mu nevynáší?

  Těmi dobročinými účely jsou asi ty dárky za stovky miliard dolarů co každý rok přinese dětem i dospělým, že?

  Úspory nemá, vše rozdal?

  Chcete mi tvrdit, že když vlastní továrnu, která je podle vás schopna financovat takovou megacharitu tak na provoz továrny nejsou potřeba žádné peníze?

  Bill Gates dělá také mega charitu a protože v tom chce pokračovat, pečuje o svá aktiva, aby vydělávali peníze, které pak může používat na svou megacharitu.

  Co by jste o Santovi napsal před 2-3 lety???

  A co o něm napíšete za 1-2 roky?

  Zase bude ten bohatý schopný podnikatel a mecenáš, co už není bez peněz, ale všem půjčuje???

  Věřím, že si to nevezmete osobně.
  Myslím, že vím co jste chtěl napsat, ale proč jste zvolil způsob plný nelogických a protichůdných tvrzení?

  Nešlo začít článek až čtvrtým odstavcem – Nižší budou zřejmě i výdaje na vánoční dárky?

  Děkuji za přání k vánocům a vám přeji totéž.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 prosince, 2008

  Dobrý den, OTTO!
  Ono je velmi těžké napsat článek, který je jakousi nadsázkou, někdy povídkou či pohádkou a přesto nepostrádá důsledné logické vazby mezi předkládanými fakty. Je pekelně obtížné pobavit a poučit a přitom zůstat finančníkem či ekonomickým novinářem. Je však mnohem důležitější vědět, cítit a přát …. nám všem dobré věci. Ať už jsme klientem, či kolegou, ekonomem či novinářem, nebo malým dítětem… a o to se kolega Zámečník pokusil. Nezbývá než mu velmi poděkovat. Přeji vám i všem ostatním čtenářům pohodu, úspěch, klid a štěstí. Nejen dnes a zítra, ale celý příští rok. Budeme to potřebovat.

  Odpovědět

 • OTTO

  24 prosince, 2008

  Kdyby to bylo lehké tak to dělá každý.

  Jak jsem napsal, chápu co chtěl pan Zámečník článkem sdělit, jen mi příjde kontraproduktivní to sdělovat nelogickým způsobem a dělat si „srandu“ ze Santy, který je z podstaty věci jeden z nejůspěšnějších světových byznysmenů a mecenášů.

  Myslím, že se to dalo napsat i jinak a přesto sdělit to samé co chtěl pan Zámečník sdělit.

  Píšete, že je mnohem důležitější vědět, cítit a přát.
  Souhlasím.
  Proto jsem napsal, že mohl pan Zámečník začít od čtvrtého odstavce a důležitým věcem by bylo učiněno za dost, bez urážek a posměchu Santovi podloženými chabými fakty.

  Až někdo napíše článek o vás, nebo o panu Zámečníkovi, který bude obsahovat urážky, výsměch, ironii a předkládaná fakta budou slabá jak káva z 10x použitého logru tak se také ozvu a budu vás bránit.

  Díky za přání a přeju taktéž šťastné a veselé.

  PS: Navrhoval jste emailovou komunikaci tak jsem vám poslal email který máte v profilu. Pokud máte jiný, nebo vám nepřišel dejte mi vědět.

  Odpovědět